Mirosław Hermaszewski i Habitat Lunares 4 grudnia w Pile.

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 1)

 

Nadnotecki Instytut UAM w Pile, Miasto Piła oraz Habitat Lunares zapraszają 4 grudnia 2019 roku do Inwest-Parku na wydarzenie popularnonaukowe „Nauka a Przestrzeń – z przeszłości ku przyszłości”, będące zwieńczeniem pilskich obchodów 100-lecia UAM i 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu.

REKLAMA

W 1903 roku bracia Orville i Wilbur Wright zbudowali pierwszy udany samolot. To wydarzenie rozpoczęło podbój przestworzy i rozwój lotnictwa, dzięki któremu, 50 lat temu człowiek wylądował na Księżycu. Podczas spotkania odbędziemy podróż w przeszłość. Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak w kosmosie, opowie o misji Sojuz 30. Prawdziwie naukowej misji, bo jak wspomina polski kosmonauta, nie miał specjalnie czasu na obserwowanie piękna Ziemi z kosmosu, gdyż program lotu był wypełniony eksperymentami naukowymi. Obecnie zmierzamy ku planom wsparcia postawienia ludzkiej stopy na Marsie a kosmos jest bliżej niż nam się wydaje. Zbliżone warunki, do tych panujących na Księżycu czy Marsie, spotkać możemy na... pilskim lotnisku, w specjalistycznej placówce do symulacji załogowych misji kosmicznych Habitat Lunares. O współczesnych misjach załogowych i przygotowaniach do lądowania człowieka na Marsie opowie lekarz i współtwórca habitatu dr Aleksander Waśniowski.

Program wydarzenia:

11.00 - 11.30 rozpoczęcie wydarzenia, wystąpienie Władz UAM

11.30 - 12.15 wykład dr. n. med. Aleksandra Waśniowskiego, dyrektora ds. rozwoju Symulowanej Bazy Kosmicznej Habitat Lunares w Pile, jedynej takiej bazy w Europie

12.15 - 12.45 koncert fortepianowy w wykonaniu dr. Przemysława Witka z Akademii Muzycznej w Poznaniu

12.45 - 13.30 wystąpienie Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego i jak dotąd jedynego polskiego kosmonauty

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych

z zainteresowaniami w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych: matematyki, fizyki i astronomii, biologii i chemii, a także pasjonatów lotnictwa, kosmicznych misji i odkryć. Partnerami wydarzenia jest Miasto Piła oraz Symulowana Baza Kosmiczna Habitat Lunares.

Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia grup szkolnych przyjmuje: Mateusz Gutowski, tel. 61 829 34 62, mateusz.gutowski@amu.edu.pl

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Mateusz Gutowski; zdjęcie: UAM

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki