Wojewoda podarował Pile kukułcze jajo


3 dni na przekazanie pełnej dokumentacji oraz rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku, to warunki od których spełnienia Urząd Wojewódzki w Poznaniu, uzależnił przekazanie Pile dotacji, na dokończenie przebudowy ulicy Bydgoskiej. - To nierealne, bo same procedury muszą potrwać co najmniej dwa miesiące – odpowiadają pilscy samorządowcy.

REKLAMA

Przypomnijmy przebieg zdarzeń:

1. Po wykonaniu dwóch pierwszych etapów przebudowy ulicy Bydgoskiej, gmina 14 września 2018 roku złożyła wniosek do wojewody wielkopolskiego,  o przyznanie dofinansowania na wykonanie trzeciego etapu modernizacji (Od ronda Władysława Bartoszewskiego do skrzyżowania z aleją Powstańców Wielkopolskich – przyp. red.) w ramach rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”.

2. Wiosną bieżącego roku, wojewoda umieścił wspomniany wyżej pilski projekt na 8 miejscu listy podstawowej.

3. Po kilkunastu dniach (25 maja) premier Mateusz Morawieckiego podjął arbitralną decyzję o przeniesienie wniosku Piły, na 11 miejsce listy rezerwowej. W odpowiedzi Prezydent Miasta Piły zwołał konferencję prasową, podczas której krytycznie ocenił decyzję premiera Morawieckiego i wezwał prezesa Rady Ministrów do jej zmiany.:

- Przygotowaliśmy bardzo dobry wniosek i nam się te pieniądze po prostu należą – podkreślał wtedy Piotr Głowski.

4. W ślad za za tym Rada Miasta Piły wystosowała w tej sprawie swój apel, w którym wnioskowała o wpisanie inwestycji na rok 2020. Jednocześnie radni wprowadzili zmiany w tegorocznym budżecie i wkład własny gminy przeznaczony na przebudowę Bydgoskiej (ok. 3 000 000 złotych), przesunęli do sfinansowania innych zadań i inwestycji.

5. 25 października 2019 roku zapadła decyzja o ponownym przyznaniu dofinansowania, o czym władze Piły pisemnie poinformował Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Dokument zwiera jednocześnie prośbę o przekazanie dokumentacji inwestycji.

6. Pismo wojewody trafiło do prezydenta Piły 6 listopada. Dwa dni później z ratusza wyszła odpowiedź, w której władze Piły poprosiły ponownie wojewodę, o umieszczenie projektu na liście zadań przeznaczonych do rozpoczęcia wioną 2020 roku.

- Chcemy wykonać przebudowę tego newralgicznego odcinka jak najszybciej i jak najbardziej bezboleśnie dla mieszkańców. Rozpoczęcie prac wiosną przyszłego roku, pozwoliłoby nam dobrze się do inwestycji przygotować, sprawnie przeprowadzić przetarg, a po wyłonieniu wykonawcy szybko wykonać zadanie. Ponadto wiosna to znacznie lepszy czas do rozpoczęcia inwestycji drogowych, niż zima  – argumentował prezydent Głowski.

7.  W odpowiedzi do Piły przyszło pismo  (18 listopada) z informacją, że gmina ma trzy dni na nadesłanie pełnej dokumentacji oraz, że przebudowa musi się rozpocząć jeszcze w tym roku. Jak podkreślają prezydent P. Głowski oraz dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile Pile Miron Tadych, z przyczyn czysto formalnych, są to warunki nierealne do wykonania. Gmina bowiem przed rozpoczęciem inwestycji musi przeprowadzić niezbędne procedury, w tym te zawarte w ustawie „Prawo zamówień publicznych”.    

Przypomnijmy zatem, jakie kroki – w obecnej sytuacji - musi podjąć gmina Pila, żeby zgodnie z prawem rozpocząć przebudowę ulicy Bydgoskiej. 

1. Zmiana uchwały budżetowej na 2019 rok.

2. Przeprowadzenie procedury wyłonienia wykonawcy robót w trybie ustawy „Prawo zamówień publicznych”.

3. Zawarcie umowy z wykonawcą wyłonionym w przetargu.

4. Zgłoszenie rozpoczęcia robót w w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

5 . Przeprowadzenie inwestycji przez wykonawcę.

6. Dokonanie odbiorów i przeprowadzenie rozliczeń finansowych.

- Najkrótszy czas, w jakim moglibyśmy przeprowadzić te procedury – pod warunkiem, że wszystko będzie przebiegać bez żadnych problemów -  to dwa miesiące – twierdzi dyrektor ZDiZ M. Tadych.

- Z doświadczenia wiemy, że przypadku dużych inwestycji procedury poprzedzające rozpoczęcie prac budowlanych trwają nawet kilka miesięcy – podkreśla prezydent Piotr Głowski.

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Piotr Gdzinowski, UM Piły; Zdjęcie: UM Piły

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki