Walka ze smogiem przyspiesza. Dotacje na wymianę pieców

1 000 000 złotych dotacji, na dofinansowanie wymiany przez mieszkańców pieców na niskoemisyjne źródła ciepła, chcą przeznaczyć w ciągu trzech najbliższych lat władze Piły. Inicjatywa Prezydenta Miasta Piły ma spowodować eliminację emisji smogu wcześniej niż terminy określone w uchwale Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

REKLAMA

Przypomnijmy: przyjęta w 2018 roku przez samorząd województwa wielkopolskiego uchwała antysmogowa zakłada, że piece emitujące do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń znikną z terenu naszego województwa do 2026 roku, a nieco mniej szkodliwe do 2028 roku.

Piła - która od wielu lat prowadzi własne działania antysmogowe - dobrze wpisuje się w  proekologiczną politykę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Przykładem jest uchwała, którą z inicjatywy prezydenta Piotra Głowskiego podjęła Rada Miasta Piły. Na jej podstawie gmina przekazała już do tej pory 300 000 złotych dotacji, na wymianę przez pilan starych kotłów grzewczych na niskoemisyjne źródła ciepła. Teraz prezydent Piły zapowiada zwiększenie puli pieniędzy publicznych na ten cel i apeluje do mieszkańców o jak najszersze i jak najszybsze korzystnie z tej możliwości.

- W ciągu trzech najbliższych lat, chcemy na wymianę pieców przeznaczyć z budżetu miasta łącznie 1 000 000 złotych – zapowiedział podczas konferencji prasowej P. Głowski i dodał, że projekt uchwały przekazującej na ten cel pierwszych 300 000 złotych, zostanie skierowany do Rady Miasta Piły, jeszcze przed styczniową sesją.

Jak zapowiedział również P. Głowski, w tym roku nie zmienią się zasady, ma jakich do tej pory przyznawano pilanom dotacje pilanom. Przypomnijmy więc, że osoby planujące wymianę pieca, mogą się ubiegać o przyznanie wsparcia w wysokości 50 procent kosztów, ale nie więcej niż 5000 złotych. Ze wstępnych zapowiedzi prezydenta wynika jednak, że w kolejnych latach kwota dofinansowania będzie maleć, na przykład o 10 procent rocznie.

- Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców, by jak najszybciej składali wnioski i korzystali z możliwości otrzymania dotacji. Naszym celem jest bowiem, przyśpieszenie działań, które uwolnią Piłę od smogu. Dotychczas z dotacji na wymianę pieców (kotłów), skorzystało 80 mieszkańców Piły. Kolejnych 59 wniosków znajduje się na liście rezerwowej i zostanie wdrożonych do realizacji, po przyjęciu przez Radę Miasta Piły wspomnianego wyżej projektu uchwały. Duża część pieniądze jednak zostanie i apeluję do pilan, bu już teraz rozważyli wymianę źródła ogrzewania, bo dzięki temu zapłacą mniej, niż te osoby które będą zwlekać z podjęciem decyzji - zadeklarował prezydent Piotr Głowski.

- Możemy mieć wpływ na stan zdrowia naszych dzieci, sąsiadów i nas samych. I fajnie byłoby, gdybyśmy zaczęli myśleć perspektywicznie, a nie tylko o czubku własnego nosa. Ta sprawa bowiem ma kluczowe znaczenie, dla jakości życia naszego i przyszłych pokoleń – apelowali towarzyszący prezydentowi radni RMP Urszula Kaczmarek i Marek Andruszkiewicz.

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Piotr Gadzinowski, pila.pl; zdjęcie: PP24.info.pl

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki