12. Piła Festival & Academy – prawdzie emocje z muzyką

- Jako jedni z nielicznych w Polsce zdecydowaliśmy o realizacji Festivalu LIVE, a większość takich wydarzeń została odwołana, przełożona lub zaplanowana online – mówi Andrzej Czaja, pomysłodawca i dyrektor Piła Festival & Academy, który w tym roku odbędzie się w dniach od 15 do 24 sierpnia.

Rozmowa z Andrzejem Czają, pomysłodawcą i dyrektorem Piła Festival & Academy.

Czy pamięta pan, jakie cele przyświecały organizacji pierwszej edycji  festiwalu?

- Pierwsza edycja.. hmm.., to był spontaniczny pomysł.. Byliśmy wtedy świadomi, że artyści, szczególnie ci młodzi, którzy marzą o wielkich salach koncertowych zderzają się ze smutną rzeczywistością, tzn. brakiem kontaktów menadżerskich, wypracowanych relacji w środowisku dyrektorów, dyrygentów orkiestr, czy festiwali. Dlatego celem, który nam przyświecał było zaproszenie najzdolniejszych młodych smyczkowców do Master Class i skonfrontowanie z profesorami młodej generacji, koncertującymi na prestiżowych scenach świata. Umożliwienie  takich kontaktów zawsze owocuje doświadczeniem i zdobyciem wiedzy, aby potem ci młodzi ludzie z większą łatwością mogli poruszać się w tym trudnym muzycznym biznesie.

Czy te cele są realizowane nadal, czy się zmieniły?

- Z biegiem lat, ukształtowaliśmy formułę Festivalu. Dzisiaj to już poważny Festival & Academy. Idea jest realizowana, ale ciągle wzbogacana o nowe pomysły. Nasi studenci otrzymują od nas nagrody finansowe i „klucz” do pierwszych drzwi kariery. Laureaci w formie nagród koncertują z orkiestrami  polskich filharmonii, dają recitale solowe i wyjeżdżają na zaprzyjaźniony Festival do Imoli we Włoszech. Nasi laureaci są już członkami prestiżowych polskich i zagranicznych orkiestr, tworzą jedne z najlepszych młodej generacji zespołów kameralnych, a co chyba najbardziej istotne, z inicjatywy skrzypka Sebastiana Czaji tworzą jedyną  polską orkiestrę solistów POLISH SOLOISTS.

Co wyróżnia tegoroczną edycję?

- Tegoroczna edycja jest wyjątkową, ponieważ jako jedni z nielicznych w Polsce zdecydowaliśmy o realizacji Festivalu LIVE, a większość takich wydarzeń została odwołana, przełożona lub zaplanowana online. Przy wyłącznym wsparciu finansowym samorządu województwa wielkopolskiego i zapleczu technicznym użyczonym przez Gminę Piła, daliśmy nadzieję zaproszonym artystom, profesorom i studentom oraz melomanom na realne, prawdziwe i oczekiwane emocje z muzyką.

Jak można zachęcić pilan do udziału w festiwalu?

- Jak zawsze, nie tylko pilscy melomani pragną oklaskiwać wyjątkowych artystów. W sierpniu w Pile nie zabraknie gwiazd! Gośćmi naszymi będą chociażby pianista Szymon Nehring, zwycięzca wielu konkursów pianistycznych, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, skrzypek Janusz Wawrowski, jeden z najwybitniejszych polskich artystów młodego pokolenia, który gra na skrzypcach Antonio Stradivariego, genialny wiolonczelista Marcin Zdunik, znakomita altowiolistka Katarzyna Budnik. Będą też muzycy jazzowi, i tu niespodzianka dla koneserów, wszechstronny pianista Paweł Tomaszewski i wokalista jazzowy Wojciech Myrczek. Jak na, wyjątkowo w tym roku, minifestiwal, przyznają Państwo, że ta propozycja jest godna uwagi.

Co to jest filharmonia maluszka?

- Filharmonia Maluszka, to propozycja dla dzieci malutkich i tych troszkę większych, dla ich mam i tatusiów. Nie jest to coś nadzwyczajnego, ale bardzo ważnego. Istotą jest, aby muzyka towarzyszyła nam od początku naszego życia. W kooperacji ze Szkołą Yamaha i jej dyrektorem Marcinem Białkowskim proponujemy spotkanie dzieci i show muzyczny ze studentami  naszej letniej Academy. Jest ruch, taniec, słuchanie muzyki, jednym słowem fun! Wychodzimy z założenia, że to co wydarzy się w dzieciństwie odciska piętno na całe życie..

Nowością jest dźwiękoGRANIEbranie. Jakie nadzieje wiążecie proponując tę formę artystyczną?

- Ta forma relacji sztuk plastycznych z muzyką na Festivalu nie jest nowością. Pilska artystka, malarka Marta Mrówka współpracując z nami aktywnie włącza dzieci i młodzież w świat dużych wydarzeń, gdzie egzystuje wyobraźnia materializowana w różnych przekazach. W jej galerii Rezerwat Sztuki, tworzone jest inne oblicze muzyki. Mamy nadzieję, że tylko poprzez kreację właściwie poznajemy otoczenie. Chcemy, żeby Festival był fuzją światów metafizycznych, światów malarstwa i muzyki, które przez swoją dziecięcą wyobraźnię proponują nam przyszli twórcy.

Jakie zmiany czekają na studentów zaproszonych do udziału w Festivalu?

- Niestety, w związku z sytuacją, której jesteśmy ofiarami nie możemy fizycznie zaprosić do Piły dwóch wspaniałych artystów. Skrzypek Alexander Sitkovetsky i wiolonczelista Danjulo Ishizaka poprowadzą jednak konsultacje mistrzowskie online z Londynu i Bazylei. To jedyna istotna zmiana, z którą zmierzą się studenci. Nie będzie to nic nowego w formie przekazu, ponieważ od kilku miesięcy w ten właśnie sposób wszyscy uczniowie i studenci ciężko pracują ze swoimi nauczycielami.

Reasumując.. mamy wszystko przemyślane i przygotowane. Sale koncertowe czekają na swoich artystów i melomanów.., a my czekamy na decyzje władz państwowych.Z nadzieją, do zobaczenia w sierpniu!

Dziękuję za rozmowę.

Źródło: Piotr Gadzinowski, Z Pierwszej Ręki; zdjęcia: Piła Festival & Academy /Zbigniew Komorowski/