Niemoc pilanek trwa

W spotkaniu dziewiątej kolejki Ligi Siatkówki Kobiet, Enea PTPS Piła uległa we własnej hali zespołowi Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz 0:3. Była to piąta domowa porażka pilanek w tym sezonie.

Wtorkowy mecz był pojedynkiem drużyn, które w obecnych rozgrywkach mają na swoim koncie mniejszą liczbę punktów, niż się spodziewano. Dla PTPS-u była to – w tym sezonie - okazja do drugiego zwycięstwa na własnym parkiecie. Dla Pałacu natomiast, na zdobycie punktów, które pozwolą gonić górną część tabeli. Niestety tylko jedna ekipa mogła po meczu zejść do szatni z podniesioną głową. Kolejny raz tym zespołem nie były podopieczne trenera Mirosława Zawieracza.

Premierowy set rozpoczął się od autowej zagrywki Sylwii Kucharskiej. Jak się później okazało, był to zwiastun ciężkiego popołudnia dla pilskiej drużyny. Błąd w rozegraniu, a w efekcie minięcie się z piłką Karoliny Bednarek pokazał, że zawodniczki PTPS-u nie podeszły do tego spotkania w pełni skoncentrowane. Wynik na tablicy wskazywał na prowadzenie przyjezdnych 4:6. Po chwili, po skutecznym ataku Terezy Vanzurovej było 8:11. Zawodniczki trenera Piotra Mateli kontynuowały swoją spokojną grę, a pilanki popełniały błędy. Podwójne odbicie Oliwii Urban, a następnie autowy atak Żanety Baran i Pałac prowadził 15:21. W końcówce miejscowe jeszcze poderwały się do walki. Najpierw as serwisowy Urban, dalej atak Baran z przechodzącej piłki, błąd rozegrania po stronie Pałacu i trener Matela poprosił o czas, gdyż wynik brzmiał 19:21. Niestety po przerwie Pałac wrócił na właściwe tory i Monika Fedusio skutecznym atakiem zakończyła pierwszego seta wynikiem 20:25.

Druga partia rozpoczęła się od dobrego ataku Pauli Słoneckiej. Dalej gra toczyła się punkt za punkt. Atakiem ze środka popisała się, była zawodniczką PTPS-u, Anna Stencel, a po ataku Oliwii Urban było 8:6 dla miejscowych. Od tego momentu czas po pilskiej stronie siatki jakby się zatrzymał. Osiem kolejnych punktów zdobyły przyjezdne. Autowy atak Urban, aut Ponikowskiej, ponownie aut przyjmującej z Piły, błąd w rozegraniu Kucharskiej i trener Zawieracz nie mając innego wyjścia musiał sięgnąć po rezerwowy. Na boisku pojawiła się Aleksandra Kazała. Po chwili doszło do zmiany na rozegraniu - na parkiet weszła Emilia Szubert. Po ataku Terezy Vanzurovej, błędzie Żanety Baran i bloku Moniki Fedusio, było 8:14. Sztab szkoleniowy gospodyń poprosił o czas, jednak po przerwie gra pilanek nie uległa poprawie. Po asie serwisowym Eweliny Żurowskiej na tablicy wyświetlił się wynik 12:20. Miejscowe siatkarki jeszcze próbowały coś zmienić. Skutecznie zaatakowała Słonecka, a Judyta Gawlak popisała się blokiem punktowym. To jednak było za mało i po chwili Żurowska atakiem zakończyła drugiego seta wynikiem 22:25.

Trzeci set był wyrównany tylko do stanu 8:7. Punktową zagrywkę zaliczyła Judyta Gawlak, a Karolina Bednarek skutecznie zaatakowała. W odpowiedzi asa zaserwowała Anna Stencel. Potem niestety znowu pojawiły się błędy po stronie PTPS-u. Pilska atakująca uderzyła w aut i - przy stanie 13:18 - trener Zawieracz poprosił o czas. Nic to jednak nie dało, gdyż Pałac kontrolował przebieg spotkania. Przyjezdne grały, jak na treningu, wychodziło im praktycznie wszystko. Ewelina Żurowska zaatakowała z czwartego metra obijając pilski blok. Po chwili pilanki popełniły błąd w ustawieniu i było 16:23. Ostatnia akcja meczu należała do Magdaleny Mazurek, która kiwką zakończyła seta. Wynik trzeciej partii, to 18:25, a całego spotkania 0:3.

Na nic się zdała kapitalna gra pilskiej libero Magdaleny Saad. Warto zaznaczyć, że w meczu z Pałacem zagrała także druga libero PTPS-u - Anna Pawłowska. Od wysokiego poziomu pilskich broniących ani trochę nie odstawała libero z Bydgoszczy - Monika Jagła, która także zagrała bardzo dobre spotkanie.  Zespół z Piły poniósł piątą domową porażkę w tym sezonie. Na pocieszenie można dodać, że to był ostatni mecz w tym roku rozegrany w Pile. Siatkarkom trenera Zawieracza zostały jeszcze dwa spotkania, ale oba rozegrają na wyjeździe. Najbliższe już w piątek o godzinie 17:30 w Warszawie.

Enea PTPS Piła - Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz 0:3 (20:25, 22:25, 18:25)

MVP: Tereza Vanzurova

PTPS: Baran 14 pkt, Słonecka 14, Urban 6, Gawlak 3, Ponikowska 2, Bednarek 1, Kazała 1 oraz Saad (libero), Pawłowska (libero), Szubert, Kucharska

Pałac: Vanzurova 14 pkt, Ziółkowska 11, Stencel 9, Żurowska 8, Fedusio 5, Balmas 1, Mazurek 1 oraz Jagła (libero), Rapacz