180-dniowy bilet - w odpowiedzi na konieczność podwyżek

Nowy bilet - ważny przez 180 dni – zamierza wprowadzić Miejski Zakład Komunikacji w Pile. MZK zmierza w ten sposób zachęcić mieszkańców miasta, do zakupu biletów innych niż jednorazowe, a co za tym idzie – do powszechnego korzystania z transportu publicznego.  Atutem 180-dniowego biletu jest bowiem cena, która po przeliczeniu wyniesie około 2 złote i 40 groszy, za prawo codziennego podróżowania (przez pól roku), wszystkimi liniami pilskiej komunikacji miejskiej. Dla porównania, dzisiaj bilet na jeden przejazd autobusem MZK, kosztuje 2 złote i 70 groszy.

REKLAMA

Dzisiaj kończą się konsultacje społeczne, jakie na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Piły, prowadzone są, w sprawie nowych cen za usługi przewozowe, świadczone przez Miejski Zakład Komunikacji w Pile.

 "Ideą zmian jest zachęcenie mieszkańców do regularnego korzystania z usług komunikacji miejskiej i zakupu biletów innych, niż jednorazowe, które staną się najkorzystniejszą ofertą dla pilan" – czytamy należącej do Urzędu Miasta Piły stronie internetowej pila.pl

- Wprowadzenie nowego 180-dniowego biletu w cenie 420 złotych, pozwoli mieszkańcom na tańsze przejazdy na terenie całego miasta. Ze statystyk jakie prowadzimy wynika, że przy takim rozwiązaniu koszt za jeden przejazd, to około 80 groszy dla każdego pasażera, który średnio wykorzystuje trzy kursy dziennie. Oczywiście 180-dniowy bilet upoważni pilan do wielokrotnych przejazdów naszymi autobusami   - informuje Anna Kujawa, kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile.

 Jak wynika z zamieszczonego na stronach MZK komunikatu, 180-dniowy bilet to także odpowiedź miejskiej spółki, na konieczność podniesienia ceny biletu jednorazowego. W tym przypadku kalkulacja nowej ceny (3 złote za jeden przejazd) wynika z:

- zwiększonych kosztów pracy (obowiązek sfinansowania przez pracodawców Pracowniczych Planów Kapitałowych, wzrost płacy minimalnej,  presja rynku na  wzrost wynagrodzeń pozostałych pracowników);

- wzrostu cen energii elektrycznej oraz wielu innych towarów i usług które MZK kupuje, aby wykonać usługę przewozową;

- wzrostu cen oleju napędowego,

- wzrostu liczby osób uprawnionych  do bezpłatnych i ulgowych przejazdów, a co za tym idzie (mimo wzrostu liczby pasażerów) spadku wartości przychodów spółki.

Dodajmy, że jak informuje spółka, jest to pierwsza podwyżka cen biletów jednorazowych od 10 lat i dotyczy jedynie 30 procent pasażerów korzystających z usług MZK.

Dlatego Miejski Zakład Komunikacji poza wprowadzeniem biletu 180-dniowego, zamierza również utrzymać ceny biletów długoterminowych obowiązujących obecnie. Są to przypomnijmy:  

 - bilet miesięczny;

- bilet miesięczny z ulgą Karty Dużej Rodziny;

- biletu 90-dniowy.

W sprzedaży pozostanie również bilet dobowy. Zniknąć natomiast mają bilety weekendowe, co związane jest jest ze spadkiem zainteresowania takimi przejazdami, a na co wpływ ma przede wszystkim ustawowy zakaz handlu w niedziele i święta.

MZK podkreśla jednocześnie, że dokonywane konsekwentnie inwestycje taborowe, poprawiają komfort i bezpieczeństwo pasażerów, pozwalają spełnić wymogi dotyczące ochronny środowiska oraz obniżają poziom kosztów eksploatacyjnych.

- Z uwagi na to, proponowana zmiana cen została przedstawiona w sposób minimalnie dotkliwy dla mieszańców, promując jednocześnie naszych stałych klientów – podkreśla Anna Kujawa.

Dodajmy,  że nowe ceny biletów oraz inne propozycje MZK zaczną obowiązywać, po zatwierdzeniu ich przez Prezydenta Miasta Piły, który wyda w tej sprawie rozporządzenie.

To może Cię także zainteresować:

Źródło: PP24.info.pl, MZK w Pile, UM Piły; zdjęcie: MZK w Pile

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki