75 lat temu Piła wróciła do Polski

„75 lat temu w Pile ustały walki. Przynajmniej w wymiarze symbolicznym zapanowała cisza, która niosła nadzieję na pokój.(…) Wierzę, że wspomnienie tej symbolicznej nadziei i pragnienia pokoju sprzed 75 lat zainspiruje nas wszystkich, by prawdę, dobro i piękno wprowadzić w nasze życie, byśmy mogli czuć dumę z życia w mieście, w Pile będącej częścią naszej ojczyzny Polski. „ - powiedział powiedział między innymi zastępca prezydenta Piły Krzysztof Szewc, podczas obchodów 75. rocznicy powrotu Piły do Polski.  W uroczystości na placu Zwycięstwa uczestniczyły: delegacje pilskich szkól, instytucji i organizacji społecznych. Pamięć o bohaterach tamtych dni uczczono apelem poległych oraz salwą honorową kompanii Wojska Polskiego. Całe przemówienie prezydenta Piły poniżej.

REKLAMA

„75 lat temu w Pile ustały walki. Przynajmniej w wymiarze symbolicznym zapanowała cisza, która niosła nadzieję na pokój.

Jak wyglądała Piła 75 lat temu, gdy wraz z przesuwającym się frontem, cichły odgłosy wojny? Pewnie w miejscu, gdzie dzisiaj się znajdujemy leżał śnieg, bo zimy były wówczas śnieżne i mroźne. Niestety, wszędzie dookoła dopalały się ruiny spalonych budynków, mieszkańcy miasta nadal odczuwali niepokój, bali się po zmierzchu opuszczać swoje schronienia, bo o normalnych domach trudno w tym przypadku mówić. W ciągu dnia natomiast, zamiast zwykłego miejskiego, codziennego gwaru, wciąż słychać było odgłosy wojennej krzątaniny. Tamten 14 luty, był jednak dniem, który symbolicznie – choć ówcześni pilanie tego jeszcze nie wiedzieli – został wypełniony nadzieją pokoju i normalności. 

I choć szybko okazało się, że ani Polska, ani wolność, nie będą takie jak sobie wymarzyła większość ówczesnych Polaków, to jednak wśród ocalałych z wojennej zawieruchy, zwyciężyła obywatelska chęć budowania na nowo wspólnoty na rzecz podniesienia z ruin zniszczonego kraju i tworzenia normalnych relacji międzyludzkich. Wygrała wzajemna życzliwość i chęć niesienia pomocy w uzyskaniu wspólnego celu. Tak było również w Pile, tym bardziej, że wraz z upływem czasu przyszła wiadomość, że nasze miasto po 173 latach wróci w granice państwa polskiego i ma wskrzesić swoją dawną - zdawałoby się zapomnianą - tożsamość polskiego miasta.

75. rocznica powrotu Piły do Polski, świadomość jej historii, pracy kolejnych pokoleń jej mieszkańców, przynosi nie tylko oczywistą refleksję o tym, że czas wojny nigdy nie powinien się powtórzyć, że lepiej budować niż burzyć. Ta ważna dla wszystkich pilan data niesie bowiem również myśl – która szczególnie we współczesnej Polsce jest niezwykle aktualna – a którą niegdyś wyraził jeden z wybitnych polskich socjologów Jerzy Szacki.:

„Trzeba tak urządzić życie społeczne, aby ludzie, którzy różnie sobie wyobrażają prawdę, piękno i dobro, mogli ze sobą współżyć, nie robiąc sobie wzajemnie szkody.”

Nie jest to jednak obowiązek, który spoczywa wyłącznie w rękach osób sprawujących władzę, ale przede wszystkim jest to odpowiedzialność nas wszystkich. Bo każdy z nas ma wpływ na to, jak wygląda dziś życie społeczne.

Jeśli tę dbałość o dobro wszystkich i obowiązek życzliwości wobec innych, zastosujemy jako zasadę życia społecznego, unikniemy konfliktów, unikniemy wojen i wszystkim nam będzie po prostu lepiej się żyło: na własnym osiedlu, w rodzinnym mieście, w ojczyźnie, która jest dobrem nas wszystkich.

Wierzę, że wspomnienie tej symbolicznej nadziei i pragnienia pokoju sprzed 75 lat zainspiruje nas wszystkich, by prawdę, dobro i piękno wprowadzić w nasze życie, byśmy mogli czuć dumę z życia w mieście, w Pile będącej częścią naszej ojczyzny Polski.

To może Cię także zainteresować:

Źródło: PP24.info.pl; zdjęcie: PP24.info.pl

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki