Altvater wzywa: Na pomoc nietoperzom ze Starego Browaru

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 1)

 

Pilskie nietoperze potrzebują pomocy. Miejsce ich zimowania, czyli rezerwat przyrody w Starym Browarze został zaśmiecony. Dlatego Altvater Piła, spółka działająca pod marką ENERIS Surowce, razem z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu organizują akcję społeczną na pomoc nietoperzom i wzywają do uprzątnięcia ich cennego przyrodniczo "domu".REKLAMA

Nietoperze to pożyteczne, owadożerne zwierzęta, które zimą obniżają temperaturę ciała i zapadają w stan hibernacji. Najlepsze warunki do przeżycia chłodów mają właśnie w podziemiach, a te znajdują się w rezerwacie przyrody w Pile. Jednak miejsce ich zimowania wygląda obecnie jak wysypisko śmieci!

Na pomoc nietoperzom przyszła spółka Altvater Piła, która na podstawie porozumienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu, od 4 do 19 września udostępni kontenery, rękawice i worki oraz zajmie się transportem i utylizacją odpadów.

— Teren został zaśmiecony odpadami, które powinny trafić do odpowiednich pojemników lub PSZOK-ów. Zajmijmy się wspólnie oczyszczaniem tego przyrodniczo cennego regionu i przywróćmy odpowiednie warunki nietoperzom - podkreśla Tomasz Bielański, dyrektor generalny Altvater Piła.

Potrzebne są także ręce do pracy, aby wynieść odpady, które zagracają miejsce hibernacji nietoperzy. Dzięki akcji społecznej, gacki już niedługo będą mogły wrócić do ruin browaru, by spędzić tutaj jesienne i zimowe miesiące.

Osoby, które chcą pomóc, mogą się kontaktować z Moniką Aninowską z Altvater Piła (monika.aninowska@eneris.pl). Zachęcamy także, żeby śledzić przebieg akcji na naszej stronie FB i przyłączać się do oczyszczania kolejnych miejsc wraz z Altvaterem.

Rezerwat przyrody Nietoprzerze w Starym Browarze to teren o szczególnych walorach przyrodniczych. Obecnie znajdują się na nim ruiny dawnego browaru, którego piwnice stanowią jedno z największych w Polsce zimowisk nietoperzy. Specjaliści doliczyli się tam ponad 500 zimujących osobników - przedstawicieli aż ośmiu gatunków: nocka dużego, nocka Bechsteina, nocka łydkowłosego, nocka Natterera, nocka rudego, nocka wąsatka, gacka brunatnego i mopka. Każdy z nich objęty jest ochroną prawną, a niektóre spośród nich uznawane są za bardzo rzadkie lub zagrożone w Europie.

Rezerwat, który powstał w celu zachowania miejsca zimowania nietoperzy, zajmuje powierzchnię niespełna jednego hektara. Z mocy ustawy o ochronie przyrody obowiązuje tu szereg zakazów, m.in. zakłócania ciszy, ruchu pieszego, rowerowego, biwakowania, palenia ognisk czy wprowadzania psów.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Altvater Piła Sp. z o.o; zdjęcia: Altvater Piła Sp. z o.o

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki