Energia za darmo? To możliwe!

03.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #ochrona srodowiska   #program   #fundusze unijne   #fotowoltaika   

Urząd Miasta w Pile zachęca właścicieli domów jednorodzinnych do wymiany systemów grzewczych na bardziej ekologiczne. W zamian pilanie mogą liczyć na dofinansowanie budowy na posesji instalacji produkujących  energię z odnawialnych źródeł.  Wysokość dotacji wyniesie od 85 do 100 procent kosztów.Czas na decyzję do 10 sierpnia.

Z programu skorzystać mogą właściciele, którzy na swojej posesji zdecydują się na budowę instalacji fotowoltaicznej oraz będą produkować i sprzedawać energię elektryczną. To właśnie zyski ze sprzedaży „prądu” mają pokryć comiesięczne koszty dostarczanego ciepła i zużytej energii elektrycznej. W takim przypadku właściciele posesji mogą liczyć na:
 
- 100 procent dofinansowania budowy instalacji fotowoltaicznej,  jeśli na własny koszt wymienią piece węglowe na gazowe lub elektryczne;

- 85 procent dofinansowania budowy instalacji fotowoltaicznej, jeśli już posiadają ogrzewanie gazowe lub elektryczne.

Co więcej, samorząd pomoże chętnym na każdym etapie realizacji projektu, począwszy od składania wniosków, przez przygotowanie dokumentacji i przeprowadzenie postępowania, aż do budowy instalacji i początkowe jej eksploatowanie (przez pierwsze 5 lat). To kolejna korzyść dla potencjalnych inwestorów, bo przez ten czas odpowiedzialność za serwisowanie instalacji oraz usuwanie ewentualnych usterek odpowiadać będzie gmina Piła.

W efekcie każdy z domków stać się ma producentem energii elektrycznej, a właściciel   otrzymywałby za to pieniądze, które przeznaczone byłyby na zapłatę rachunku za ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Wartość jednej instalacji szacuje się na około 20 000 złotych, natomiast przybliżony zysk z wyprodukowanej przez nią energii na 3 000 złotych rocznie (tyle, ile przeciętnie wydajemy na opłaty energii cieplnej i elektrycznej).

- Chcemy tym programem nie tylko zmniejszyć ilość emitowanych w mieście zanieczyszczeń, ale również sposób myślenia o środowisku naturalnym i tego, jak je eksploatujemy. Chcemy, żeby Piła była nie tylko zielona swoją zielenią, ale także powszechnie stosowanymi odnawialnymi źródłami energii – deklaruje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Czasu jednak zostało niewiele, więc Miasto chce jak najszybciej zebrać informacje o liczbie potencjalnych chętnych do uczestnictwa w projekcie.  Stąd ankiety, które chętni muszą wypełnić do 10 sierpnia i dostarczyć do Urzędu Miasta Piły.
 
- Zachęcamy mieszkańców, aby wzięli udział w projekcie i wypełnili ankiety. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Urzędem Miasta Piły (tel. 67352 84 15) – apeluje Lidia Plewa, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta w Pile.

Jest to o tyle ważne, że na dofinansowanie z funduszy unijnych może liczyć wyłącznie projekt o charakterze masowym.

- Chcemy, aby w projekcie wzięło udział minimum 100 gospodarstw domowych, ale liczymy, że chętnych będzie 200, a nawet 300  - mówi P. Głowski.

Jeśli frekwencja pilan dopisze i gmina pozyska fundusze, to pierwsze instalacje fotowoltaiczne pojawią się w mieście wiosną i latem przyszłego roku.

Ankieta i załącznik do ankiety do pobrania pod adresem: http://www.pila.pl/pl/aktualnosci/prad-i-ogrzewanie-za-darmo-skorzystaj-wypelnij-ankiete.html
 

To może Cię także zainteresować:
Pieniądze na bezpłatne porady prawne
13,6 litrów krwi od Tarpilu
Enea z PTPS-em na kolejny rok

red. | źródło: Piotr Gadzinowski; zdjęcie: UM Piły