Foliowa torba jest passe

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 21)

 

Papierowe, biodegradowalne, oraz torby wielorazowego użytku rozdawane były na Targowisku Miejskim przy ulicy Rynkowej w Pile. Akcję z okazji Międzynarodowego Dnia bez Toreb Foliowych, zorganizowały miejskie spółki „Gwda” i „Tarpil”. Do rezygnacji z plastikowych opakowań zachęcali również: senator RP Mieczysław Augustyn, prezydent Piły Piotr Głowski i członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski.

REKLAMA

Wielu konsumentów nie wyobraża sobie zapakowania zakupów w inną torebkę niż w foliową. Jednak to, co dla ludzi jest zaletą, dla środowiska staje się poważnym zagrożeniem. Według statystyk, corocznie zużywanych jest ok. 500 mld jednorazowych toreb foliowych o masie 60 mln ton. Jednorazowa torba foliowa używana jest przeciętnie przez 25 minut, ale rozkłada się od 100 do 500 lat. Foliowe opakowania uważane są za najgroźniejsze morskie drapieżniki – zwierzęta duszą się nimi lub dławią, myląc je często z pożywieniem.

Dlatego – jak zachęcali organizatorzy i uczestnicy pilskiej akcji – powinniśmy starać się zabierać na zakupy torby wielorazowego użytku, a jeśli już mamy foliowe siatki – używać ich wielokrotnie. Ponowne wykorzystanie toreb foliowych bowiem, redukuje ich zużycie o połowę, trzykrotne o 66%, a czterokrotne aż o 75%. Dobrze jest również zaplanować zakupy, bo oszczędza to nie tylko foliówki (gdy na zakupy jesteśmy przygotowani), ale również pieniądze.

- Promujemy „Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych” w nadziei, że takich dni będzie więcej i że będziemy się odzwyczajać od pakowania zakupów w foliówki. To jest akcja, która niesie ze sobą konkretne propozycje. Dla sprzedawców jest oferta kupna toreb papierowych tu na targowisku, a klientom rozdajemy torby wielorazowego użytku. Można się również wielorazówkami podzielić – jeśli ktoś ma ich więcej – bo jest miejsce, gdzie można takie torby przynieść i zostawić – zachęcał do proekologicznych postaw senator Mieczysław Augustyn.

Dodajmy, że spółka Tarpil, jako zarządca targowisk miejskich, rozpoczęła akcję eliminowania toreb foliowych z obrotu bazarowego, oferując sprzedawcom „pakiet startowy” w postaci worka pełnego toreb papierowych oraz specjalnej tabliczki „Jestem eko”. Dla klientów targowisk przygotowano specjalny pojemnik „Bumerang Bag”, z którego każdy może pobrać  torby wielokrotnego użytku. 

Podczas pilskiej akcji „Międzynarodowego Dnia bez Toreb Foliowych” mieszkańcy robiący zakupy na targowisku, mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą bezrefleksyjne wykorzystywanie plastikowych opakowań. Okazało się jednak, że większość pytań była dla odpowiadających zbyt trudna.

- Wysoka skala trudności pytań w teście, była zabiegiem celowym, żeby uświadomić odpowiadającym, jak wielki problem i zagrożenie stanowią dla przyrody plastikowe opakowania - tłumaczył reprezentujący spółkę „Gwda” Bartosz Bober.

- W Europie może tak drastycznie tego nie widać, ale wystarczy popatrzeć na Azję, gdzie brzegi i wody rzek, mórz i oceanów są dosłownie zasypane plastikowymi śmieciami – precyzował prezydent Piły Piotr Głowski.

Testowe pytania i odpowiedzi na nie, pokazały również, jak mocno w eliminowaniu z użytku toreb foliowych nas Polaków wyprzedzają mieszkańcy innych państw europejskich (Pytania i prawidłowe odpowiedzi wytłuszczamy – przyp. red.).


Statystyczny Polak rocznie zużywa średnio:

- 166 plastikowych toreb,

- 266 plastikowych toreb,

- 366 plastikowych toreb,

- 466 plastikowych toreb.

Statystyczny Duńczyk rocznie zużywa średnio:

- 1444 plastikowe torby,

- 444 plastikowe torby,

- 44 plastikowe torby,

- 4 plastikowe torby.

- Większość ludzi nie zdaje sobie również sprawy z tego, że w bardzo prosty sposób, bez wysiłku i bez większych kosztów, można postępować inaczej. – apelował B. Bober, wręczając osobom rozwiązującym test wielorazowe torby. 

- Wiele sklepów zrezygnowało już z darmowego udostępniania klientom foliówek, oferując przy tym większy wybór torebek wielokrotnego użytku. I tak tuż obok plastikowych reklamówek można zakupić torebki płócienne, lniane lub papierowe. Takie torebki są biodegradowalne i łatwo się je przetwarza. Zachęcam do ich używania – mówił Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego, który najlepiej z uczestników odpowiedział na pytania zadane w teście. 

- W samochodzie zawsze wożę kilka wielorazowych toreb różnej wielkości. Dzięki temu podczas zakupów – nawet jeśli wypadną niespodziewanie - unikam pakowania zakupów w foliówki – deklarował prezydent P. Głowski.
To może Cię także zainteresować:

Źródło: Piotr Gadzinowski; zdjęcia: Wojciech Szczerbiński

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki