Francuzi nad Gwdą

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 94)

 

Od piątku 4 sierpnia Piła gości delegację przybyłą z miasta partnerskiego Châtellerault. Goście są zachwyceni miastem nad Gwdą i ciepłym przyjęciem przez gospodarzy. Niektórzy mieszkańcy Châtellerault przyjechali do Piły już po raz kolejny.

REKLAMA

We wtorek 8 sierpnia grupa gości z Francji spędziła w Pile szczególny dzień. O godz. 10.00 w Inwest-Parku odbyło się spotkanie delegatów z wiceprezydent Piły Beatą Dudzińską. Pani prezydent opowiedziała o Pile, prezentując jej położenie, lokalny przemysł, uczelnie wyższe oraz atrakcyjne miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu. Jako ciekawostkę dodała, że powierzchnia Piły jest porównywalna z Paryżem. Podczas prezentacji goście mogli też zobaczyć na zdjęciach, jak zmieniło się nasze miasto w ciągu ostatnich kilku lat. Miłym akcentem na zakończenie spotkania było wręczenie podziękowań i upominków dla każdej ze stron.
Kolejnym ważnym punktem były wizyty w Muzeum Stanisława Staszica oraz w Muzeum Okręgowym. Francuzi wysłuchali opowieści o najsłynniejszym pilaninie i jego zasługach. Dyrektor Muzeum Stanisława Staszica, Józef Olejniczak szczególnie podkreślał wątki francuskie w życiu i twórczości działacza oświeceniowego. Z kolei w Muzeum Okręgowym na delegatów czekała wystawa secesyjna oraz zabytkowe radia, z których popłynęła przedwojenna polska muzyka, a także komunikat w języku francuskim.
Kluczowym momentem było złożenie kwiatów pod pomnikiem na Bulwarach Châtellerault przez przedstawicieli strony polskiej i francuskiej. Następnie grupa udała się na happening. Na balonach w barwach narodowych Francji oraz Polski gospodarze i goście umieścili napisy związane z negatywnymi stereotypami narodowymi. Symbolicznym aktem walki z nimi było przebicie balonów przez m.in. wiceprezydent Piły. Najefektowniejsze widowisko miało nastąpić za chwilę – wypuszczenie czerwonych, białych i niebieskich balonów w powietrze. Po tym jednoczącym geście gospodarze i goście udali się na poczęstunek.
Delegaci z Francji wykazali spore zainteresowanie naszym miastem. Nad delegacją czuwali państwo Maria i Mieczysław Augustynowie, którzy włożyli bardzo dużo starań, by wizyta w Pile została dobrze zapamiętana przez gości z Châtellerault. Niemałym zaangażowaniem wykazali się także pozostali członkowie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Pile.

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Marika Naskręt, zdjęcia: Marika Naskręt

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki