Jak Polacy Europę, przed bolszewikami uratowali

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 12)

 

Muzeum Okręgowe w Pile, zaprasza na wystawę  Bitwa warszawska 1920 roku. W tym roku mija 100 lat od wojny polsko-bolszewickiej i z tej okazji  Muzeum Okręgowe w Pile zorganizowało wystawę poświęconą temu wydarzeniu. Wystawa jest plonem współpracy z muzeami i kolekcjonerami z całej Polski, dzięki których życzliwości  wypożyczono wiele cennych pamiątek rodzinnych.


REKLAMA

W pierwszej sali znajdują się dwie gabloty poświęcone powstaniom narodowym – listopadowemu 1830-1831 i styczniowemu 1863-1864. Wśród licznych pamiątek można zobaczyć: broń palną i białą, odznaczenia, m.in. krzyż Virtuti Militari wykonany przez P. Siennickiego, złotnika warszawskiego na zlecenie Rządu Narodowego, medale pamiątkowe, orły z wysokich czapek, ładownice i proporzec weteranów, który na emigracji w Paryżu odprowadzał na ostatnią wartę zmarłych w przytułkach uczestników powstania.  Z pamiątek styczniowego zrywu lat 1863-64 uwagę przykuwa powstańcza czapka z pięknym orłem. Jest tu także prezentowana biżuteria patriotyczna noszona w Królestwie Polskim przed, w trakcie i po powstaniu.

Pierwsza wojna światowa, która wybuchła w 1914 r. przyniosła powstanie polskich formacji przy boku armii państw zaborczych.  Z Legionów J. Piłsudskiego zaprezentowano m.in.: sylwetkę oficera piechoty I Brygady, czapki maciejówki, orły i odznaki, zdjęcia legionowych brygad. Przy armii rosyjskiej powstał Legion Puławski a od 1917 r. tj. od czasów rewolucji powstały trzy Korpusy Polskie w Rosji, dowodzone przez gen. J. Dowbora-Muśnickiego. W tym przypadku zobaczyć można sylwetkę artylerzysty I KP oraz gablotę z pamiątkami po tych formacjach. Latem 1917 r. we Francji zaczęto formować Armię Błękitną zwaną także Armią Gen. J. Hallera, na wystawie znajdziemy liczne pamiątki w tym pięć sylwetek mundurowych z lat 1917-1920.

Druga sala to prezentacja sześciu sylwetek mundurowych wojska polskiego i trzech sowieckich. Nie zabrakło tu broni palnej i białej, czapek, zdjęć, odznaczeń: krzyży Virtuti Militari, Krzyży Walecznych, odznak i dokumentów wojska polskiego. Wśród wielu szabel na uwagę zasługują szable 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Na jednej a nich widoczny jest orzeł i napis Niech żyje Polska. Nie zabrakło tu także zdjęć ks. I. Skorupki, dużych formatów reprodukcji obrazów: J. Kossaka – Cud na d Wisłą i St. Batowskiego Bój pod Zadwórzem. W tej części ekspozycji szczególnie wyeksponowane są Wojska Wielkopolskie, które odegrały wielką rolę w bitwie warszawskiej 1920 r. Z uwagi na walory bojowe, dobre wyposażenie i uzbrojenie oraz noszone czapki rogatywki, bolszewicy nazywali Wielkopolan „rogatymi diabłami”. Ciekawostką ekspozycji są także  oryginalne plakaty i afisze zebrane w 1920 r. przez adiutanta gen. J. Hallera, późniejszego profesora L. Mayera z Krakowa. Są tu zarówno plakaty polskie i jak i sowieckie.

Trzecia cześć ekspozycji przedstawia pamiątki weteranów wojny 1920 r.  z okresu międzywojennego. Obok czterech sylwetek mundurowych zobaczyć możemy dużych rozmiarów mapę granicy polsko - sowieckiej, publikacje J. Piłsudskiego, Wł. Sikorskiego i S. Roweckiego dotyczące działań wojennych 1920 r. Kilkaset eksponatów, prezentowanych na wystawie wypożyczono m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Szczecina, Piły.            

Zapraszamy do Muzeum Okręgowego przy ulicy Browarnej na wystawę, czynną do 15 listopada 2020 r.

Marek Fijałkowski

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Marek Fijałkowki; zdjęcia: Muzeum Okęgowe w Pile, PP24.info.pl

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki