Jest wielu chętnych, by oddać szpik

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 5)

 

Mały Michałek chory na aplazję szpiku poruszył serca wielu pilan, którzy chętnie włączyli się w akcję charytatywną organizowaną przez fundację DKMS w dniach 16-17 września. W galeriach handlowych Vivo i Atrium Kasztanowa oraz w budynku Inwest-Parku wolontariusze dokonywali rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

REKLAMA

Galeria Vivo, godzina 17. Przy stoiskach fundacji DKMS dobrych dusz nie brakuje. Już ponad 100 osób zapisało się w bazie danych i oddało próbkę swojego materiału genetycznego. Wolontariusze nie musieli szczególnie namawiać przechodniów do rejestracji. Cała operacja trwa około 5 minut. Najpierw przeprowadza się krótki wywiad na temat stanu zdrowia, wzrostu i wagi potencjalnego dawcy, następnie podaje się dane osobowe, a na koniec oddaje się wymaz błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie. Najlepiej wiedzą o tym pilskie strażniczki miejskie, które w tym roku chętnie pełniły funkcje wolontariuszek. Jedna z ich koleżanek z pracy była dawczynią szpiku. Obecna w Vivo strażniczka ma nadzieję, że uda się znaleźć dawcę dla 5-letniego Michałka z Piły, a przy okazji dla wielu innych. Podając przykład swojej koleżanki przekonuje, że warto pomagać. Jako osoby zarejestrowane w bazie danych fundacji pewnego dnia możemy odebrać telefon, który decydował będzie o życiu innej osoby. A nowotwory krwi nie są wcale rzadkim zjawiskiem. Wielu chorych nie doczekuje się przeszczepu szpiku z powodu braku dawcy. A im więcej osób zarejestruje się w bazie fundacji DKMS, tym większe szanse na ocalenie ludzkich istnień. A co, jeśli nie spełniamy kryteriów dawcy? Ela znalazła rozwiązanie: Zgłosiłam się na wolonitariusza, bo nie ważę wymaganych 50 kg, więc sama nie mogę być dawcą. Mogę jednak pomóc w taki właśnie sposób. Tutaj ciągle kroś przychodzi, aby się zarejestrować, szczególnie w godzinach popołudniowych.
Jak wypadła pilska akcja, dowiemy się w najbliższych dniach. Jeszcze do niedzieli wieczór będzie można przyjść i zapisać się do grona dawców. A my trzymamy kciuki za 5-letniego Michałka i wierzymy, że uda się znaleźć dla niego genetycznego bliźniaka oraz że uratujemy wielu poważnie chorych, którzy wciąż oczekują na przeszczep szpiku.

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Marika Naskręt, zdjęcia: Marika Naskręt

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki