Koronawirus: Od jutra Piła w żółtej strefie

- Rosnąca liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na terenie kraju sprawia, że cała Polska od najbliższej soboty, tj. 10 października znajdzie się w tzw. żółtej strefie. Oznacza to konieczność wprowadzenia dodatkowych ograniczeń w walce z koronawirusem także na terenie naszego miasta – informuje Urząd Miasta Piły.  Szczegółowe informacje o zaleceniach i ograniczeniach publikujemy poniżej za portalem pila.pl

REKLAMA

Co oznacza wejście do żółtej strefy?

Maski

Pierwsza ze zmian dotyczy noszenia maseczek. Usta i nos należy zasłaniać w każdym miejscu publicznym. Nie tylko w środkach publicznego transportu zbiorowego; w miejscach ogólnodostępnych; w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej; w obiektach handlowych lub usługowych; w trakcie sprawowania kultu religijnego oraz na cmentarzu, ale w każdej innej sytuacji, poza obecnością w parku czy lesie.

 Wydarzenia kulturalne i sportowe (aquapark, siłownia, kino)

W wydarzeniach sportowych i kulturalnych kibice czy publiczność nie mogą zajmować więcej niż 25% wszystkich miejsc. Uczestnicy wydarzeń zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk. Podobnie sytuacja dotyczy seansów kinowych, podczas którego widzowie mogą zajmować tylko 25% miejsc w sali kinowej. Na siłowniach i w klubach fitness nie więcej niż 1 osoba może znajdować się na 7m2.

Podczas wydarzeń na otwartej przestrzeni limit zostaje ograniczony do 100 osób, które mają obowiązek zachowywać dystans społeczny, zasłaniać usta i nos.

W przypadku aquaparków i basenów – bez zmian – nadal można wypełnić 75% obłożenia obiektu.  W kwestii siłowni i klubów fitness mała zmiana – nie więcej niż 1 osoba może znajdować się na 7m2.

Gastronomia

Sytuacja nieznacznie zmienia się w kwestii korzystania z lokali gastronomicznych – na 4m2 nie może przebywać więcej niż 1 osoba. Klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia miejsca, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

Handel

Bez zmian. Klienci powinni podczas zakupów korzystać z rękawiczek jednorazowych lub dezynfekować ręce oraz zasłaniać usta i nos.

Transport zbiorowy

Bez zmian. Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 100% liczby miejsc siedzących albo50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej danego środka transportu. Obowiązek zakrywania ust i nosa. Nie będzie zmian w transporcie lotniczym.

Kongresy i konferencje 

Organizowane mogą być kongresy i konferencje, pod warunkiem, że w miejscu odbywania się wydarzenia będzie znajdowała się nie więcej niż 1 osoba na 4m2.

Zgromadzenia

Zmiany nie dotyczą organizacji zgromadzeń, w których nadal będzie mogło uczestniczyć jednocześnie maksymalnie do 150 osób, które zachowują dystans społeczny.

Wesela i uroczystości rodzinne

Ograniczenie ilościowe dotyczyć będzie także organizacji wesel oraz innych uroczystości rodzinnych. Od soboty maksymalnie 75 osób, z wyłączeniem obsługi, będzie mogło jednocześnie uczestniczyć w uroczystości. Podobnie w przypadku innych imprez, wydarzeń okolicznościowych różnego rodzaju. To ograniczenie wejdzie w życie od 17 października 2020 roku.

Sanatoria, uzdrowiska, rehabilitacje

Zmian nie będzie w kwestii o uczestniczenia w turnusach rehabilitacyjnych oraz leczeniu uzdrowiskowym. Również w branży hotelarskiej wszystko odbywać będzie się zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami.

Miejsca kultu religijnego

Tutaj bez zmian. W kościołach nadal obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeśli wydarzenia odbywają się na zewnętrz to należy zachować dystans 1,5 m lub zakrywać usta i nos.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

Zmian nie będzie także w działaniu salonów kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: UM Piły; zdjęcie: domena publiczna

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki