Kryminalna Piła lat 60'

02.06.2017
#piła #historia

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 5)

 

Miesięcznik Ziemia Nadnotecka w latach sześćdziesiątych prowadził rubrykę poświęconą tematyce kryminalnej,więc dzisiaj dzięki tym materiałom możemy poznać ciekawy rys historii naszego miasta.
 

REKLAMA

Rubryka kryminalna zajmowała się różnymi tematami. Najczęściej opisywała zdarzenia w ruchu drogowym. W latach sześćdziesiątych bardzo powszechnymi środkami transportu były furmanki, rowery i motocykle. Prowadzenie tych pojazdów „na gazie” było plagą tamtych czasów. Aby jakoś temu zaradzić w 1961 roku postanowiono, aby karać grzywną i dodatkowo aresztem amatorów kieliszka i kierownicy. Taryfa grzywny wahała się od 500 do 3000 zł., a także od jednego do trzech tygodni paki. W tamtych czasach utrata prawa jazdy nie była jednak obligatoryjna.

Wyjątkiem był pewien kierowca pojazdu marki Żubr (taka mniejsza ciężarówka), który miał problem z utrzymaniem prostego toru jazdy i jechał
łagodnym zygzakiem. Na szczęście tuż za nim poruszał się milicyjny radiowóz. Za jazdę pod wpływem alkoholu kierowca dostał pół roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata i stracił prawo jazdy na 4 lata.

Inne zdarzenie opisane w miesięczniku jest bardziej dramatyczne. W 1965 roku ulicą Kresową (dzisiejszego mjr. A. Siemiradzkiego) późnym wieczorem poruszała się karetka pogotowia ratunkowego. W tamtych czasach oświetlenie ulic było bardzo skąpe i nieszczęsny kierowca w ostatniej chwili ujrzał przed maską swojego samochodu leżącego na jezdni rowerzystę wraz z pojazdem. Nie chcąc przejechać nieszczęśnika skręcił gwałtownie w prawo i wpadł w poślizg. Muszę jeszcze dodać, że całe to zdarzenie rozegrało się na odcinku pomiędzy ulicą Poznańską a Wysoką, czyli na dość wysokim nasypie. Gdyby karetka przerwała barierę ochronną i stoczyła się z nasypu, to pasażerowie nie przeżyliby tego wypadku. Sprawca tego zamieszania cyklista Michał S., był w pijany, a za swój wybryk otrzymał 1000 zł grzywny.

W rubryce kryminalnej znajdujemy też historię Zygmunta W., nałogowego nieudacznika i recydywisty , który w styczniu 1966 roku odsiadywał właśnie szesnasty wyrok (w ciągu dwudziestu lat).Nie przeszkodziło mu to jednak w wyłudzeniu od mieszkańca Chrustowa 2400 zł.za obietnicę załatwienia deficytowego wówczas towaru,czyli opon do moskwicza.

Przemoc domowa, o której dzisiaj wiele się mówi istniała też w PRL i to w najgorszym wydaniu. W 1966 roku niejaki Henryk A. (w artykule jest wymienione pełne nazwisko) został skazany na rok więzienia za bicie łańcuchem od roweru swojej żony i dzieci.

Bohaterką innej historii opisanej w prasie jest Teresa S.,która najpierw dobijała się do drzwi sąsiadki z siekierą, a potem wyzwała ją i uderzyła butem. Za swoje łobuzerskie zachowanie otrzymała 1000 zł. grzywny.

Latem 1962 r. do jednego z komisariatów MO zgłosił się pewien kolejarz i przyniósł ze sobą sporą sumę pieniędzy, którą znalazł w lesie gdy szedł do pracy. Był to plik pięćsetek zawinięty w chusteczkę. Jeden z milicjantów obejrzał znalezisko, zauważył, że chusteczka i dwa pierwsze banknoty były uszkodzone. Kolejarz wskazał miejsce znalezienia pieniędzy, a nieopodal milicjanci zauważyli zwłoki kobiety. Jak się okazało zginęła ona od ciosu łomem w głowę . Morderca wlókł zwłoki głębiej w las i wtedy właśnie torebka kobiety otworzyła się, a zawiniątko z pieniędzmi nadziało się na gałąź, która wyciągnęła pieniądze z torebki uszkadzając chusteczkę i banknoty. Na pobliskiej drodze milicjanci odkryli charakterystyczne ślady furmanki i kopyt końskich, po których dotarli do pobliskiego gospodarstwa. Tam znaleziono zakrwawione spodnie mordercy, który jak ustalono później - zwabił swoją ofiarę do lasu obiecując jej sprzedaż zachodnioniemieckich marek. Zabójca otrzymał zgodnie z ówczesnymi przepisami wyrok śmierci, a w trakcie procesu i pobytu w areszcie dwukrotnie próbował odebrać sobie życie.

 
 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Jan Szwedziński, zdjęcia: Jan Szwedziński

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki