Manowce polityki

Od wielu już lat, głównie za sprawą typowo wodzowskiego stylu polityki uprawianej przez Jarosława Kaczyńskiego (choć nie tylko), również inne ugrupowania stają się coraz bardziej scentralizowane. Ma to podobno zapewnić sprawność zarządzania i jednolitość przekazu adresowanego do wyborców.

REKLAMA

Tak rzeczywiście się dzieje, a wyborcy ze złością stwierdzają, że przeciętny polski polityk nim otworzy usta wiadomo, zasadniczo, co powie. Zestawianie wypowiedzi przedstawicieli tego samego ugrupowania na określony temat są identyczne czyli niesamodzielne. To jednak wcale nie jest śmieszne. Prowadzi bowiem do całkowitego podporządkowania, rugowania dialogu wewnątrzpartyjnego i społecznego, mogącego wzbogacać o różnorodne, dobre rozwiązania. Debata parlamentarna zastępowana jest dyscypliną klubów politycznych. Samodzielne myślenie nie jest w cenie. Bezkrytyczne schlebianie liderowi, widać to zwłaszcza w PiS, prowadzi do swoistego kultu jednostki. Tak oto przybywa nam tych elementów rządzenia, które są charakterystyczne dla autorytaryzmu.

Sprowadzono politykę do walki liderów. Liczy się „kto kogo” mocniej uderzy, zaatakuje, zdeprecjonuje, ośmieszy, zaskoczy. Opinia publiczna przyzwyczajana jest do takiej rozgrywki. Odpowiada to też mediom, nastawionym na poszukiwanie wyrazistego, mocnego przekazu. Wszystko musi być przeciwstawne, czarno- białe. Jak jeden mówi „golono”, to drugi „strzyżono”, jak w satyrycznej bajce Mickiewicza. Wszystko ma być podporządkowane pokonaniu przeciwnika. Czy ktoś jeszcze pamięta, że polityka to służba dla dobra publicznego?

Zamiast zachowując szacunek do siebie nawzajem, spierać się o to jak budować coraz lepszy ład w naszej ojczyźnie, dajemy pole do oskarżeń. W naszym wspólnym domu zamiast życzliwości coraz więcej jest zawiści i nienawiści. Z tego naszego zacietrzewienia cieszyć się mogą tylko wrogowie Polski. A przecież, w dniach solidarnościowego zwycięstwa wszyscy, na równi, zostaliśmy zaproszeni do budowy wolnego kraju. Co nam zostało z tej radości, chęci pojednania, gotowości do współpracy. Jeśli tak dalej pójdzie spełni się przestroga św. Pawła „ A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie , byście się wzajemnie nie zjedli”. Wyhamujmy – nie tylko w Święta.

Mieczysław Augustyn
Senator RP

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Mieczysław Augustyn, zdjęcie: Mieczysław Augustyn

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki