Ostanie dyktando gimnazjalistów

„Konkurs Ortograficzny dla Klas Gimnazjalnych o Złote Pióro Prezydenta Piły 2019” rozstrzygnięty. Zwyciężyła w nim Alicja Tyrańska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich. Jako, że w tym roku szkołę kończy ostatni rocznik gimnazjalistów, było to ostatnie dyktando w 19-letniej historii tej rywalizacji. Organizatorzy zapowiadają jednak kontynuację konkursu w innej formie.

Konkurs Ortograficzny dla Klas Gimnazjalnych o Złote Pióro Prezydenta Miasta Piła organizowany był nieprzerwanie przez Gimnazjum nr 5 im. T. Kościuszki od roku szkolnego 2000/2001 (w ostatnich dwóch latach z uwagi na reformę szkolnictwa konkurs kontynuowany był przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile), zatem 9 maja 2019 roku uczniowie z Piły przystąpili do niego po raz dziewiętnasty.

- Do udziału zgłosiło się 29 uczniów, a do rywalizacji przystąpiło 25 przedstawicieli ostatniego rocznika klas gimnazjalnych – powiedziała Ewa Semanicka, nauczycielka języka polskiego, która od samego początku organizowała konkurs i jest autorką wszystkich dyktand jakie pisali gimnazjaliści. W tym roku jego treść opowiadała o wycieczce uczniów do Muzeum Okręgowego w Pile.

“W miniony piątek w Muzeum Okręgowym im. Stanisława Staszica w Pile zapanował niesłychany harmider, gdyż na lekcję muzealną połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji przyszli gimnazjaliści. Z wąskiego korytarza słychać było odgłosy gwaru i rozmów. Wszyscy uczniowie ucichli, gdy pojawił się kustosz. Znudzonym głosem po raz n-ty (a. enty) zaprezentował zbiory z większości sal, szczegółowo o nich opowiadając.

Podziwialiśmy ogromne łoże z baldachimem i mnóstwem draperii, na którym leżały puchowe poduchy w różnobarwne hafty. Przy łóżku stały eleganckie trzewiczki z mosiężną zapinką. Nasze zaciekawienie wzbudził sekretarzyk z szufladkami i mahoniowe biurko z ozdobną zasuwką. Obok postawiono nieco chwiejny regał. Znajdowały się na nim różnorodne drobiazgi: chronometr, pierzasty wachlarz, żakardowa serwetka, kuferek z masy perłowej ozdobionej chińskimi wzorami, maleńkie puzderko na biżuterię, bursztynowy naszyjnik, bransoleta z rubinami, pierścień w kształcie wieży Eiffla oraz miniaturowe drzewko bozai (a. bonsai)

Później chodziliśmy indywidualnie wte i wewte (a. w tę i we w tę), zbierając materiały do minireportażu i wyobrażając sobie życie młodych ludzi przed wiekami.”

Z zawiłościami pisowni języka polskiego najlepiej poradziła sobie czwórka uczestników tegorocznego dyktanda. Wyróżnienia otrzymali:

- Adam Semrau - Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego im. Dominika Savio w Pile,

- Dominika Dróżdż - Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego im. Dominika Savio w Pile,

- Martyna Mikołajczak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile.

- To dyktando nie było proste. Tym bardziej gratuluję wam odwagi wystartowania w konkursie i sukcesu. Jesteście w gronie najlepszych! To ważne, by swoje myśli wyrażać nie tylko poprawnie, ale także pięknie. Szczególnie dziś, w świecie technologii, która często „pomaga” nam pisać. A musimy pilnować języka ojczystego, bo dla naszego telefonu nie ma znaczenia, czy w smsie będzie: „co sadzicie” czy „co sądzicie”, ale dla nas to wielka różnica. Wierzę, że wy będzie strzegli języka polskiego i zachwycali się jego pięknem – powiedziała do uczestników zastępca prezydenta Piły Beata Dudzińska, która wraz z przewodnicząca rady Miasta Piły Marią Kubicą, wręczyła nagrodę zwyciężczyni konkursu.

Tytuł Mistrza Ortografii Klas Gimnazjalnych w XIX Konkursie Ortograficznym o Złote Pióro Prezydenta Miasta Piły, wywalczyła Alicja Tyrańska ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich w Pile. Co więcej okazało się, że dla Alicji tegoroczny udział i zwycięstwo nie było pierwszyzną. Mimo to uczennica również uważa, że tegoroczny tekst dyktanda nie był łatwy.

- Dyktando było trudne, zdecydowanie jedno z najtrudniejszych, jakie do tej pory pisałam. Byłam już mistrzem ortografii ale uważam, że nie można spocząć na laurach, tylko dalej dążyć do celu – powiedziała Alicja Tyrańska, która zdradziła również swoją receptę na umiejętność poprawnego pisania..

- Zdecydowanie trzeba czytać dużo książek. Ja również piszę własne opowiadania, więc to w jakiś sposób też mi pomaga, bo zdobywam doświadczenie i wygrywam konkursy literackie – zadeklarowała A. Tyrańska.

- Z Konkursem Ortograficznym dla Klas Gimnazjalnych o Złote Pióro Prezydenta Miasta Piły wiąże się wiele miłych wspomnień. Każdego roku dostarczał on uczestnikom, opiekunom, darczyńcom i organizatorom ogromnych emocji. Niestety od 9 maja 2019 r. dyktando przechodzi do historii wraz z ostatnim rocznikiem klas gimnazjalnych – powiedziała Ewa Semanicka i zapowiedziała. - Mamy jednak pomysł na kolejny konkurs w nowej formule, który będziemy chcieli organizować od przyszłego roku szkolnego.

W tym roku sponsorami nagród byli: dr Piotr Głowski – Prezydent Miasta Piły, Mieczysław Augustyn – senator RP, dr Jan Lus – właściciel Domu Księgarskiego MJL, Alicja i Marek Hildebrand – właściciele Firmy Nieruchomości GRUNT oraz Marta i Arkadiusz Knap właściciele Agencji Poligraficzno - Reklamowej KAMELEON.

Źródło: Piotr Gadzinowski; zdjęcia: Wojciech Szczerbiński