PBO 2020 - zgłoś projekt i zdobądź dla niego poparcie!

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 2)

 

Dzisiaj - w poniedziałek 1 lipca - rozpoczęła się siódma edycja Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. Podobnie, jak w poprzednich latach prezydent Piotr Głowski w ręce pilan oddał 3 miliony złotych. Masz ciekawy pomysł na to, co zrobić w Pile – zgłoś swój projekt do Pilskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok.

REKLAMA

 - Za nami sześć edycji budżetu obywatelskiego. Zrealizowaliśmy już 93 pomysły mieszkańców i wciąż realizujemy kolejne (Wykonane inwestycje prezentujemy na grafice w galerii zdjęć - wtrącenie. red.) W budżecie obywatelskim każdy pilanin może zgłosić swój projekt lub zagłosować. Skorzystanie z tego narzędzia to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Piła -  Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski.

Czym jest budżet obywatelski?

Budżetem obywatelskim nazywamy taką część pieniędzy z budżetu miasta, o wydaniu której zadecydują bezpośrednio sami mieszkańcy. Zespół, powołany przez prezydenta Piotra Głowskiego, ustalił procedury związane ze zgłaszaniem pomysłów oraz sposobem wyłaniania najlepszych projektów które zostaną zrealizowane. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Kto może zgłosić projekt?

Swoje propozycje do budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy pilanin. Zgłaszane propozycje zadań mają dotyczyć poprawy lub nowego zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Można zgłaszać projekty inwestycyjne, modernizacyjne, dotyczące zagospodarowania przestrzeni. Proponowane przedsięwzięcia nie powinny ingerować w przebieg sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej, energetycznej, telekomunikacyjnej. Zgłaszane zadanie musi być trwałe oraz musi być zlokalizowane na gruncie gminnym lub terenie w zarządzie gminy, na którym gmina może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne. Nie dopuszcza się zgłaszania do konsultacji kilku części tego samego zadania, w celu spełnienia wymogu maksymalnej kwoty zadania do 300 000 tys. zł. 

Masz pomysł - co dalej?

Należy wypełnić formularz który można pobrać w Urzędzie Miasta w Biurze Obsługi Klienta (parter na wprost wejścia), ze strony internetowej www.konsultacjespoleczne.pila.pl lub też wypełniając go bezpośrednio na stronie. 

Oprócz określenia lokalizacji w formularzu projektu należy:

- napisać skrócony opis zadania – to z nim zapoznają się w pierwszej kolejności mieszkańcy i mieszkanki za sprawą materiałów informacyjnych, również podczas głosowania;

- uzasadnić potrzebę realizacji – wyjaśnić, na jakie potrzeby projekt odpowiada oraz dlaczego warto go sfinansować z pieniędzy publicznych;

- wskazać beneficjentów – opisać grupy mieszkańców i mieszkanek, które skorzystają na tym, że projekt zostanie wprowadzony w życie;

- przygotować szacunkowe koszty zadania – podać jakie są jego części składowe, ile będzie kosztowała ich realizacja;

- zdobyć poparcie dla zgłaszanego projektu od 10 osób uprawnionych do udziału w konsultacjach. Poparcie powinno być wyrażone podpisami zgłoszonymi na wniosku.

Do wniosku można również dołączyć zdjęcia, mapy lub rysunki czy wizualizacje, jeśli będą pomocne. Nie są one jednak obowiązkowe. Prosimy również o wskazanie danych kontaktowych, które pozwolą na wyjaśnienie ewentualnych nieścisłości, które mogą wystąpić w projekcie.

Formularz wypełniony. Gdzie i do kiedy go wysłać?

Wypełniony formularz można przekazać z wykorzystaniem portalu www.konsultacjespoleczne.pila.pl, pocztą tradycyjną na adres Urząd Miasta Piły, Biuro Prezydenta, Plac Staszica 10, 64 – 920 Piła lub osobiście do Kancelarii Głównej Urzędu Miasta Piły. Zgłoszenia zadań do budżetu obywatelskiego należy dokonać do dnia 31 lipca 2019 roku. Liczy się data wpływu zgłoszenia do Urzędu Miasta Piły.

Formularz złożony. Czy to oznacza, że zadanie zostanie zrealizowane w przyszłym roku?

Po upływie czasu na składanie formularzy,wszystkie prawidłowo wypełnione wnioski zostaną poddane weryfikacji. W celu weryfikacji formalnej i merytorycznej zgłoszonych zadań zostanie powołany przez Prezydenta Miasta Piły Zespół Opiniujący, w skład którego wejdą wskazani pracownicy Urzędu Miasta Piły z Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich, Biura Prezydenta, Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz przedstawiciel Zarządu Dróg i Zieleni.

 

Zespół Opiniujący jest zobowiązany podczas oceny merytorycznej zadań wziąć pod uwagę zgłoszone przez dostawców i operatorów plany inwestycji sieciowych dotyczących energii elektrycznej, gazu, telekomunikacji, sieci wodno–kanalizacyjnych.  Ponadto Zespół Opiniujący jest zobowiązany podczas oceny merytorycznej zadań ocenić poprawność oszacowania zgłoszonego zadania. Zadania pozytywnie zweryfikowane zostaną wpisane  na listę karty do głosowania z podziałem na osiedla i zadania:

- Małe – z przedziału szacowanego kosztu realizacji w zakresie do 30 000 zł.

- Osiedlowe – z przedziału szacowanego kosztu realizacji w zakresie od 30 000 do 300 000 zł.

Zadania nie spełniające wymagań formalnych lub merytorycznych zostaną umieszczone na liście zadań zweryfikowanych negatywnie wraz z uzasadnieniem decyzji. Od tej decyzji projektodawcy przysługuje  odwołanie do Prezydenta Miasta Piły. Prezydent rozpatrzy odwołania bez zbędnej zwłoki. Najpóźniej po upływie 3 dni od rozpatrzenia ostatniego odwołania, na stronie internetowej www.konsultacjespoleczne.pila.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie www.pila.pl opublikowana zostanie ostateczna lista projektów zadań, które będą poddane pod głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego.

Kiedy odbędzie się głosowanie?

Głosowanie rozpocznie się 16 września i potrwa do 18 października 2019 r.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: PP24.info.pl; UM Piły; grafiki UM Piły

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki