Piła = ośrodek badań kosmicznych

09.10.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #loty kosmiczne   #badania   #misja   #mars   #habitat lunares   

W niedzielę 8 października o godzinie 12:00 w bazie kosmicznej ICAres-1, rozpoczęła się analogowa misja marsjańska,  która trwać dwa tygodnie, a sześcioro analogowych astronautów - w tym jedna osoba niepełnosprana - symulować będzie funkcjonowanie bazy badawczej na  Marsie.

ICAres-1 (Innovative Concepts Ares) to analogowa misja astronautyczna, która  odbywa się w pilskim habitacie Lunares i potrwa dwa tygodnie. Analogowi astronauci będą szczelnie zamknięci w bazie i odizolowani od świata zewnętrznego. Komunikacja z nimi będzie opóźniona o 20 min, tak jak podczas przebywania na Marsie. Podczas misji odbędą się eksperymenty w zakresie biologii, medycyny, psychologii oraz nowych technologii.
 
- W ramach prowadzonych eksperymentów zastosowanie znajdą wynalazki i urządzenia polskich twórców i producentów, jak innowacyjny wózek inwalidzki Blumil, bioniczna proteza ręki firmy VBionic, czy żywność przeznaczona do spożycia w warunkach ekstremalnych. Eksperymenty medyczne odbywają się pod auspicjami Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w ramach Pracowni Medycyny Ekstremalnej Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej – informuje dr Aleksander Waśniowski, pomysłodawca i organizator misji ICAres-1.

Astronauci podczas misji ICAres-1 będą także przeprowadzać eksperyment nad percepcją czasu i zegarem biologicznym. To właśnie z dziedziny chronobiologii przyznano tegorocznego Nobla z medycyny.

Załoga misji ICAres-1:

Christiane Heinicke – (Niemcy) Dowódca
Matt Harasymczuk – (Polska) Pierwszy Oficer | Inżynier biosystemów
Lucie Poulet – (Francja) Główny inżynier
Zuzanna Sobiak – (Polska) Lekarz
Marcin Kaczmarzyk – (Polska) Inżynier materiałowy
Szczepan Rubczyński – (Polska) Specjalista do spraw bezpieczeństwa
 
- Cieszymy się nie tylko dlatego, że zwróciliście uwagę mieszkańców na tematykę badań kosmicznych - wszyscy w mieście zaczęli interesować się tym zagadnieniem. Dzięki wam o Pile wspomina się pozytywnie jako o miejscu startów misji kosmicznych, co jeszcze nie tak dawno wydawało się zupełnie nieprawdopodobne. Ogromnie was za to podziwiamy i będziemy was wspierać w waszych działaniach – deklarowała uczestnicząca w inauguracji misji Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.

W inauguracji misji uczestniczyli: Beat Mikołajek-Zielińska, główny specjalista przestrzeni kosmicznej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prof. Michał Nowicki,  prorektor ds. nauki i rozwoju uczelni Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 

To może Cię także zainteresować:
Pieniądze na bezpłatne porady prawne
13,6 litrów krwi od Tarpilu
Enea z PTPS-em na kolejny rok

red. | źródło: Piotr Gadzinowski; zdjęcia: Jagoda Oburota