Piła kreuje rozwój kultury

06.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #kultura   #ranking   #res publica   

 Fundacja Res Publica we współpracy z zewnętrznymi ekspertami porównała ze sobą 100 największych polskich miast pod względem warunków, jakie stwarzają dla rozwoju kultury. W tym rankingu "Kreatorzy rozwoju kultury miejskiej" Piła znalazła się na wysokim 31 miejscu. 

Autorzy rankingu wzięli pod uwagę następujące priorytety samorządowej polityki kulturalnej:
 
- dostępność do kultury/uczestnictwo w kulturze i działalność miejskich instytucji kultury,
 
- otoczenie formalno-prawne działalności kulturalnej  i finansowanie/zasoby kultury,
 
- działalność pozainstytucjonalna (organizacji społecznych),
 
Uzasadnienie do wyboru powyższych kryteriów znajdujemy na stronie Narodowego Centrum Kultury: 
 
"Zgromadzone dane (takie jak np. liczba muzeów, frekwencja w galeriach sztuki, bieżące wydatki na kulturę), które najlepiej reprezentują poszczególne obszary polityki kulturalnej, uwzględniono w przeliczeniu na liczbę mieszkańców". 
 
- Jest to zasługa przemyślanej i konsekwentnej strategii rozwoju kultury w naszym mieście. 7 lat temu władze miasta  postawiły sobie za cel zwiększenie dostępności  kultury dla mieszkańców Piły. Oferta ma być nie tylko bogata, ale i różnorodna – tak, aby zachęcić wszystkich mieszkańców. Projekty takie jak Festiwal Teatrów Rodzinnych "Teatr -  pasja rodzinna", Music Festival and Master Class, koncerty na początek i zakończenie lata czy parkowe spotkania to wydarzenia, które na stałe wpisały się w życie miasta. A jest to tylko wierzchołek działań kulturalnych podejmowanych przez miejskie instytucje kultury - uważa Jagoda Oburota z Biura Prezydenta Piły.
 
Natomiast prezydent Głowski podkreśla, że aspiracje Piły sięgają znacznie dalej.
 
- Często bywam w miastach, które uplasowały się w pierwszej 10 i  uważam, że nie tylko moglibyśmy, ale powinniśmy się w tej pierwszej 10 znaleźć. Takie założenie: wzmocnienie roli Piły jako regionalnej stolicy kultury oraz uzyskanie dla Piły praw powiatowych - stawiam sobie zresztą za cel  na najbliższe lata - deklaruje P. Głowski.
 

Z pełnymi danymi i metodologią badawczą rankingu można zapoznać się pod adresem: http://www.nck.pl/baza-badan/319157-ranking-kreatorzy-rozwoju-kultury-miejskiej/. 

To może Cię także zainteresować:
Pieniądze na bezpłatne porady prawne
13,6 litrów krwi od Tarpilu
Enea z PTPS-em na kolejny rok

red. | źródło: Piotr Gadzinowski, UM Piły; zdjęcie: RCK Fabryka Emocji