Pilkon 2017 okazał się wielkim sukcesem

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 160)

 

Tegoroczny Pilkon, który odbył się w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile 9 i 10 września, już pierwszego dnia przyciągnął ponad 1000 osób. Dla porównania – zeszłoroczna edycja zgromadziła łącznie ok. 700 uczestników. W momencie pisania tego artykułu pełne statystyki z roku 2017 nie są znane, ale możemy z pewnością stwierdzić, że konwent miłośników fantastyki oraz gier z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Co urzeka w tej imprezie?

REKLAMA

Tu nic nikogo nie dziwi – niebieskie włosy, pomalowane twarze czy rycerskie zbroje. Postaci z baśni, filmów i gier przechadzają się swobodnie między graczami, którzy od wielu godzin pochłonięci są planszówkami. W sali gier na ekranie starych telewizorów Mario Bros przeskakuje trujące grzyby. W gry zapisane na cardridge’ach grają i duzi, i mali. Zupełnie jak w latach 90. Mama nie krzyczy: „Wyłącz już ten komputer, zabierz się za lekcje”. Jest wręcz odwrotnie – mamy same przyprowadzają tu dzieci, by pokazać im świat gier i fantastyki. Te gry nie są bezproduktywną formą spędzania wolnego czasu. Całe rodziny relaksują się, rozwijając koncentrację, logiczne myślenie i zdolności manualne. Bo na Pilkonie atrakcji nie brakuje – można własnoręcznie pomalować figurki, złożyć figurki z origami wraz z instruktorami z Dorigami, zbudować domek z klocków Lego. Spragnieni odrobiny odpoczynku i ciszy mogą udać się do czytelni komiksów i przenieść się do świata Tytusa, Romka i A’Tomka, Asteriksa czy Snoopy’ego.
Ci, którzy lubią czuć na plecach gęsią skórkę i dreszczyk emocji, mieli szansę zajrzeć do pokoju poświęconego kryminalistyce. W środku znajdował się Mariusz Czubaj – jeden z wiodących polskich twórców kryminałów. Pisarz wygłosił także prelekcję na temat swojej pracy. Zdradził, że wciąż obserwuje otaczającą go rzeczywistość i zastanawia się, gdzie może znajdować się trup. To jest dla niego fascynujące, a sam proces pisania nie jest już niczym ekscytującym, z wyjątkiem scen barowych. Dodajmy, że w jednej ze swoich powieści „Piąty Beatles” Mariusz Czubaj, zainspirowany hangarami na pilskim lotnisku, część akcji umieścił właśnie w tym miejscu. Nie wszyscy jednak mają na tyle mocne nerwy, by czytać kryminały. Niektórzy wolą dawne dzieje. Na fanów historii czekała wioska rycerska. Nie zabrakło średniowiecznych rzemieślników i wojowników. Rycerze dawali popis swoich umiejętności władania mieczem. Zwolennicy spokojniejszych form walki mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Gdzieniegdzie przechadzał się szermierz, który w samo południe wygłosił wykład na temat sztuki walki według Joachima Meyera. Kto nie chciał zrobić sobie krzywdy, miał szansę wziąć udział w strzelance laserowej.
Pilkon organizuje również konkurs na najlepsze przebranie, czyli tzw. cosplay. Jury ocenia najstaranniejsze i najbardziej pomysłowe kostiumy. Zwycięzca otrzymuje voucher o wartości 500 zł oraz obraz o tematyce fantastycznej. Niektóre przebrania to małe dzieła sztuki. Sztukami są również taniec i muzyka. Na przybyłych czekały warsztaty taneczne K-pop czy pokaz tańca orientalnego wykonany przez zespół Bellyor Dance. Muzycznym zwieńczeniem pierwszego dnia był koncert krakowskiej grupy Żmij, która ekspresyjnie zagrała utwory w konwencji folk-rocka słowiańskiego. A sama impreza trwała do późnych godzin wieczornych. Szermierz Paweł, który przybył tu przed południem, stwierdził po godzinie dwudziestej pierwszej, że przyszedł tu tylko na dwie godziny. Jego pobyt się przedłużył. Nic dziwnego. Organizatorzy imprezy podkreślają, że atmosfera konwentu jest wspaniała. Uczestnicy są bardzo zadowoleni z atrakcji i samej organizacji imprezy, dlatego też po prostu chce się tu być. Pilski konwent gier i fantastyki oferuje dużo więcej niż nazwa wskazuje. To mydło i powidło, ale w pozytywnym tych słów znaczeniu.
Znamy już datę przyszłorocznego Pilkonu – to 8 i 9 września 2018 r. Spodziewamy się, że będzie nas jeszcze więcej. I niech moc będzie z nami!

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Marika Naskręt, zdjęcia: Marika Naskręt

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki