Pilscy ekolodzy w obronie górskich lasów

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 1)

 

Akcję pod hasłem „Nie oddamy Bieszczad piłom” przeprowadziło wczoraj  kilku aktywistów proekologicznych, pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.   Podobne protesty, których celem było zwrócenie uwagi na niewłaściwie prowadzoną na tym terenie - zdaniem organizatorów - gospodarkę leśną, odbyły się pod wszystkimi 17 Dyrekcjami Lasów Państwowych. 

REKLAMA

- Najcenniejszy górski las w Polsce - Puszcza Karpacka - jest dziedzictwem, o które powinniśmy się wspólnie zatroszczyć. Jako aktywiści z całej Polski, także z Piły zwracamy dzisiaj uwagę na potrzebę ochrony cennych terenów przyrodniczych. – zaznacza Grzegorz Marciniak Jr., organizator wydarzenia.

Uczestnicy pikiety, przynieśli ze sobą symboliczne pocztówki z Bieszczad, ukazujące skalę zniszczeń powodowanych przez gospodarkę leśną na tym terenie. Na ręce przedstawicieli RDLP o złożyli pismo, w którym postulują:

1. Natychmiastowego wstrzymania cięć na terenie projektowanych rezerwatów przyrody w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Ma to na celu zabezpieczenie najcenniejszych fragmentów Puszczy Karpackiej, do czasu wypracowania nowego modelu zarządzania tym terenem.

2. Przystąpienia do dialogu z przedstawicielami organizacji pozarządowych, świata nauki, władz samorządowych i państwowych. Jego celem ma być znalezienie takiego modelu zarządzania Puszczą Karpacką, który pozwoli na połączenie produkcji drewna z potrzebami społecznymi i przyrodniczymi.

Jak informuje również G. Marciniak Jr., apel poparli przedstawiciele pilskiego koła Partii Zieloni, ruchu Polska 2050 – Wielkopolskie, inicjatywy EKO Piła i Fundacji Współdzielnia. Ogólnopolskimi sygnatariuszami apelu oprócz organizatora - Inicjatywy Dzikie Karpaty, zostały natomiast m.in. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Fundacja Niech Żyją, Greenpeace Polska, Fundacja Dzika Polska.

Tymczasem w odpowiedzi na wtorkowe protesty Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, opublikowała na swoich stronach internetowych  list otwarty, w którym zarzuca ekologom manipulacje oraz podkreśla pozytywną rolę, jaką w przywracaniu „lasu i dzikiej natury na tereny niegdyś intensywnie użytkowane rolniczo i przemysłowo, a potem opuszczone przez ludzi w następstwie tragicznych wydarzeń.”

„Dziś zagrożona nie jest ani Puszcza Karpacka, od dawna nieistniejąca, ani lasy bieszczadzkie, ani lasy na obszarze „projektowanego Turnickiego Parku Narodowego”. Nie potrzebują one „obrony” tego rodzaju, jaką proponują działacze Inicjatywy Dzikie Karpaty - bazującej na manipulacji, przeinaczaniu faktów, obrażaniu ludzi należycie i przepisowo wykonujących swą pracę, ignorowaniu lokalnej społeczności, konfrontacji.” - można przeczytać między innymi w liście urzędników DGLP

To może Cię także zainteresować:

Źródło: materiały prasowe; zdjęcie: materiały prasowe

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki