Pomóżmy Michałkowi apeluje Prezydent Miasta Piły

Pięcioletni Michałek z Piły jest chory na aplazję szpiku kostnego  i walczy o życie. W przypadku takiej choroby jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku. I w Pile 16 i 17 września będzie prowadzona rejestracja potencjalnych dawców. O udział i liczne rejestrowanie się apeluje prezydent Piły Piotr Głowski.

Szanowni Pilanie,

16 i 17 września odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku pn: „Dzień Dawcy Szpiku dla Michałka i Innych”.

Michałek jest mieszkańcem Piły. Tu żyje jego rodzina – ukochani rodzice, siostra Marcelinka, dziadkowie i kuzyni. W pilskim przedszkolu zawiera swoje pierwsze przyjaźnie. Michałek jest bardzo bystrym i samodzielnym chłopcem – mówi jego mama Kasia. Uwielbia samochody i majsterkowanie. W przyszłości chciałby zostać policjantem. 4 lipca 2017r. szczęśliwe dzieciństwo 5-latka i spokój całej rodziny przerwała choroba chłopca. Rodzice usłyszeli diagnozę – ciężka aplazja szpiku. Pomimo bardzo ciężkiej sytuacji Michał dzielnie i ze zrozumieniem znosi nawet najcięższe zabiegi. Chce wygrać walkę z chorobą. Rodzina i przyjaciele postanowili walczyć w imieniu nie tylko Michała, ale i wszystkich Pacjentów potrzebujących przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Pomóżcie! Zarejestrujcie się jako potencjalni Dawcy. Dla Was to chwila, a dla Pacjentów, to całe życie – apeluje rodzina Michałka.

Akcja ta ma na celu rejestrację kolejnych potencjalnych Dawców szpiku, którzy będą mogli dołączyć do bazy Fundacji DKMS i zarejestrowanych w niej już ponad 1 100 000 potencjalnych Dawców. Akcja ta poruszyła wielką lawinę dobra. W organizację „Dnia Dawcy Szpiku dla Michałka i Innych” zaangażowały się nie tylko pilskie instytucje, urzędy, kościoły, jednostki oświatowe, służby mundurowe, harcerze ale także dziesiątki Pilan – za co pragnę Państwu serdecznie podziękować. Jako przedstawiciel miasta Piły pragnę wesprzeć tą szczytną inicjatywę. Akcja odbywa się pod moim patronatem honorowym.

Szanowni Państwo prawdopodobieństwo znalezienia Dawcy przez Pacjenta wynosi 1:20 000 a nawet 1:kilku milionów. Dlatego tak ważnym jest, aby potencjalnych dawców było jak najwięcej, bo wtedy szanse Pacjentów czekających na swojego bliźniaka genetycznego zwiększają się. Jeżeli okaże się że jest zgodność pomiędzy Dawcą i Pacjentem to pobranie od Dawcy może się odbyć jedną z metod. Albo będzie to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej albo szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Sama rejestracja zajmuje około 10 minut. Polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu, wypełnieniu kwestionariusza oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka, na podstawie którego typowane są antygeny HLA.

Rejestracji będzie można dokonać aż w 4 lokalizacjach na terenie Piły w dniach 16 i 17 września. Zarejestrować mogę się wszystkie zdrowe osoby pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważące minimum 50 kg i bez znacznej nadwagi.

Pamiętajcie drodzy Pilanie 16 i 17 września czekamy na Was!!!

Piotr Głowski

Źródło: UM Piły; zdjęcie: archiwum rodzinne, Fundacja DKMS