Przedszkolaki apelują. Zostań dawcą!

Dzieci z ośmiu pilskich przedszkoli manifestowały dzisiaj, namawiając pilan do zarejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku.   W ten sposób przedszkolaki pomagali Michałkowi,  swojemu rówieśnikowi i koledze, który jest chory na aplazję szpiku kostnego i walczy o życie.  Rejestracja potencjalnych dawców, będzie prowadzona w sobotę i w niedzielę w kilku punktach Piły. Szczegóły poniżej.

Dwudniowa akcja rejestracji dawców będzie prowadzona:

16 września 2017

Inwest-Park (wejście A), ul. Dąbrowskiego 8, w godzinach od 10:00 do 16:00;

Galeria VIVO!, ul. 14-go Lutego 26, w godzinach od 12:00 do  21:00;

Galeria ATRIUM Kasztanowa, al. Powstańców Wielkopolskich 99, w godzinach od 12:00 do 21:00;

17 września 2017

Inwest-Park (wejście A), ul. Dąbrowskiego 8, w godzinach od 10:00 do 16:00;

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, ul. Złota 1, w godzinach od 11:00 do 17:00

Galeria VIVO! Piła, ul. 14-go Lutego 26, w godzinach od 12:00 do 20:00;

Galeria ATRIUM Kasztanowa, al. Powstańców Wielkopolskich 99, w godzinach od 12:00 - 20:00

Organizatorzy akcji rejestrowania potencjalnych dawców, apelują o masowy udział i mówią o mitach i złych stereotypach, które zrobiły już wiele złego i zniechęcają ludzi do bycia dawcą.

- Pobranie komórek macierzystych jest bezpieczne i praktycznie bezbolesne. W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej, co przypomina proces oddawania krwi. Niekiedy szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, ale nigdy - jak się powszechnie uważa - z rdzenia kręgowego - zapewnia Ewa Nawrot, koordynator ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS.

Jej słowa potwierdza młodszy specjalista Straży Miejskiej w Pile Dorota Bielicka, która jest dawcą rzeczywistym i była poddana takiemu zabiegowi.

- Zabieg polegał na dwóch wkłuciach i przetoczeniu krwi przez separator, który podczas przetaczania krwi separował z niej komórki macierzyste potrzebne biorcy. Zabieg był bezbolesny i trwał około pięciu godzin - zapewnia D. Bielicka, której decyzja o byciu dawcą uratowała życie, nieznanemu pilance mężczyźnie w Turcji.

Informacje o rejestracji potencjalnych dawców szpiku dostępne są na facebookowym profilu spółki Inwest-Park. O dawcach szpiku i procedurach z tym związanych można przeczytać na stronie internetowej Fundacji DKMS.

Źródło: Piotr Gadzinowski, zdjęcia: P. Gadzinowski