Rację ma obywatel

Uważa senator Adam Szejnfeld, który zaprezentował przygotowany przez siebie projekt ustawy, mającej na celu wsparcie: obywateli, pracodawców i pracobiorców w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19.

REKLAMA

Według autora projektu, ustawa zawiera rozwiązania składające się na trzy obszary regulacji: propozycje proobywatelskie - domniemania generalne, utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorców i utrzymanie stanu zatrudnienia pracowników w firmach.

- Wśród rozwiązań, jakie znalazły się w projekcje są m.in. i takie całkowicie nowe, których nie przewidują dotychczasowe tarcze antykryzysowe proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Do nich zaliczyć należy przede wszystkim przepisy proobywatelskie - informuje Adam Szejnfeld i podkreśla jednocześnie.: - Jeśli nie wiadomo kto ma rację, to rację ma mieć obywatel!

Dlatego w projekcie znalazły propozycja wpisania do polskiego systemu prawnego zasady proobywatelskich domniemań. Miałyby to być:

Domniemanie milczącej zgody organu – Rozwiązanie to ma na celu przyspieszenie załatwiania spraw obywateli przez administrację publiczną. Przepis rozstrzyga, że jeśli w określonym ustawowo terminie organ nie rozstrzygnie decyzją sprawy obywatela, to będzie się rozumiało, że załatwił daną sprawę pozytywnie (milcząco). Do zastosowania tego rozwiania nie będą potrzebne tzw. przepisy szczególne.

Domniemanie pozytywnej odpowiedzi w przypadku powszechnej interpretacji indywidualnej – Przepis przewiduje prawo do uzyskania interpretacji indywidualnej (odpowiedz organu administracji na zapytanie obywatela) przez każdą osobę, która ma zrealizować obowiązek publiczno-prawny. Interpretacja ta ma być wydana w określonym ustawowo czasie i jeśli termin ten nie zostanie dochowany, to będzie uważało się, że sprawa z zapytania obywatela została zaopiniowana pozytywnie.  

- Ustawa ma 48 stron i oczywiście przewiduje także wiele innych regulacji prawnych. Proponuję na przykład objąć zwolnieniami podatkowymi i składkowymi nie tylko firm jednoosobowych i po części  mikroprzedsiębiorców - jak jest to w propozycjach rządowych - lecz również małych i średnich przedsiębiorstw. W przypadku największych przedsiębiorstw natomiast, zamiast zwolnień proponuję odreczenia, czyli: wakacje podatkowe, wakacje składkowe oraz wakacje kredytowe - tłumaczy A. Szejnfeld.

Za ważne zapisy projektu, polityk Koalicji Obywatelskiej uważa ponadto rozwiania dla przedsiębiorstw i ich pracowników, takie jak między innymi:

- Rekompensaty finansowe dla firm zamykanych lub ograniczających działalność ze względu na władczą decyzję organów administracji rządowej.

- Prawo zawieszania działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorstwa.

- Zasiłek chorobowy płatny od 1 dnia przez ZUS, a nie przez pracodawcę.

- Rozwiązania mające ułatwić przetrwanie firm w specjalnych strefach ekonomicznych, czy Ułatwienia w utrzymaniu stanu zatrudnienia pracowników, w tym pochodzących z zagranicy.

- Pod ustawą zebrano wymaganą liczbę podpisów senatorów, skutkiem czego ustawa zostanie obecnie skierowana do konsultacji społecznych, a następnie do prac legislacyjnych w senacie - podsumowuje senator Szejnfeld.


To może Cię także zainteresować:

Źródło: PP24.info.pl; zdjęcie: Biuro Senatorskie A. Szejnfelda

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki