S. Staszic czeka na ławeczce – chętnych nie brakuje

09.10.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #plac konstytucji 3 maja   #stanisław staszic   #ławeczka staszica   #norbert sarnecki   

Dzisiaj na placu Konstytucji 3 Maja uroczyście odsłonięto Ławeczkę Staszica. Na tę chwilę czekały dziesiątki pilan, którzy chcieli obok wielkiego Polaka usiąść i zrobić sobie z nim zdjęcie.

Ławeczka przedstawia Stanisława Staszica podczas przeglądania „Przestróg dla Polski”. Staszic unosi zamyślony wzrok znad lektury w stronę osoby, który przysiądzie obok niego.

- Chciałem, aby ten gest tworzył interakcję między rzeźbą a widzem, przybliżając postać utrwaloną w brązie jako człowieka, który żył w odległej czasowo epoce, ale był takim samym człowiekiem jak współcześni. Jako że Staszic kształcił się w Paryżu – ubrany jest we francuski strój, model z roku 1812. Konstrukcja ławki na której przedstawiona jest postać nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla z 1795 roku oraz pałacu w Nieborowie i innych z tego okresu – powiedział dr Norbert Sarnecki, artysta rzeźbiarz i autor  projektu.

Odsłonięcia dokonali wspólnie: prezydent piły Piotr Głowski, pomysłodawczyni projektu Maria Andrzejewska oraz Stanisław Staszic, w którego wcielił się Stanisław Dąbek, dyrektor RCK Fabryka Emocji.

Przypomnijmy, że Ławeczka Staszica powstała w ramach budżetu obywatelskiego i kosztowała 125 tysięcy złotych. 

To może Cię także zainteresować:
Pieniądze na bezpłatne porady prawne
13,6 litrów krwi od Tarpilu
Enea z PTPS-em na kolejny rok

red. | źródło: Piotr Gadzinowksi; zdjęcia: Piotr Gadzinowski