Spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 7)

 

Elżbieta Cherezińska to kobieta niezwykła. Wielka pasjonatka historii średniowiecza i tytan pracy umysłowej , a zarazem kobieta ciepła i życzliwa. W piątkowy wieczór 22 września zjawiła się w pilskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, by opowiedzieć czytelnikom o swojej pasji.

REKLAMA

Elżbieta Cherezińska z pochodzenia jest pilanką. Jak mówi, z Piłą wiążą się jej najlepsze wspomnienia – tu spędziła czasy młodości, tu chodziła do szkoły. Opuściła Piłę, gdy wyjechała na studia. Regularnie wraca do rodzinnego miasta, by zobaczyć się z najbliższymi, jednak w ciągu ostatnich dziesięciu lat odbyła dopiero drugie spotkanie z czytelnikami. O tym, że pisarka dba o relacje międzyludzkie, świadczyła obecność w bibliotece jej rodziny, przyjaciół ze szkoły, a nawet polonistki z liceum. Sympatii nie zabrakło Cherezińskiej również w kontaktach z czytelnikami. Pisarka znalazła czas dla każdego fana jej twórczości, który stał w długiej kolejce po dedykację do książki. Spotkanie trwało ponad dwie godziny.

Choć pisarka z wykształcenia jest teatrologiem, jej pasja historyczna i lekkie pióro poprowadziły jej losy zawodowe w kierunku tworzenia poczytnych powieści inspirowanych dziejami Polski Piastów. Autorka potrafi pracować po 10 godzin dziennie i studiować teksty źródłowe, by jej książki wolne były od błędów rzeczowych i jak najlepiej oddały realia epoki. Jak podkreśla, średniowiecze jest jej szczególnie bliskie. Również mąż Elżbiety Cherezińskiej fascynuje się tą epoką i zawodowo zajmuje się średniowiecznym rzemiosłem. Podczas spotkania autorskiego pisarka opowiedziała o swoich zainteresowaniach. Wspomniała o córce Mieszka I i Dobrawy – Świętosławie, o silnej Ingegerdzie szwedzkiej czy o stosunkach rodzinnych wśród najdawniejszych Piastów. Te wątki i postaci stanowią osnowę jej cenionych powieści historycznych.

W 2010 r. ukazała się „Gra w kości” – jej pierwsza powieść o Piastach, której akcja toczy się w czasie zjazdu gnieźnieńskiego. Z kolei bestsellerowa „Korona śniegu i krwi” z 2012 r. porusza temat Polski w okresie rozbicia dzielnicowego i walki o tron. Najnowsze książki Cherezińskiej, czyli „Harda” oraz „Królowa” z 2016 r. przybliżają czytelnikom losy Świętosławy. Recenzje i popularność powieści autorki nie kłamią – możemy być dumni z utalentowanej pilanki.

 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Marika Naskręt, zdjęcia: Marika Naskręt

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki