Strzał w dziesiątkę, cenna inicjatywa

04.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #seniorzy   #pzerii   #zdrowie   #bezpieczeństwo   #pilska koperta życia   

Tak członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów ocenili „Pilską kopertę życia”, którą dzisiaj otrzymali z rąk prezydenta Piły. Inicjatywa pilskiego samorządu ma ułatwić pracę służb ratunkowych i poprawić poczucie bezpieczeństwa użytkowników „Koperty”.

- Chcemy objąć opieką nie tylko seniorów, ale wszystkich pilan, którzy potrzebują opieki lub chociażby poczucia bezpieczeństwa. Niedawno uruchomiliśmy „Przycisk życia”, a teraz przekazujemy „Pilska kopertę życia”. Często zdarza się bowiem, że rodzina nic nie wie o tym, jakie leki i w jakich dawkach bierze ich bliski, czy są medykamenty na które jest on uczulony. Teraz dzięki „Pilskiej kopercie życia”, służby ratunkowe będą mogły w łatwy sposób uzyskać niezbędne informacje o osobie potrzebującej pomocy – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

„Pilska koperta życia” zawiera:

- kartę informacyjną, na której posiadacz  wpisuje między innymi: choroby jakie mu dolegają, zapisane przez lekarzy medykamenty i ich dawkowanie, a także informację na jakie substancje jest on uczulony;

- oznakowaną kopertę do której należy włożyć wypełniona kartę informacyjną (można ją uzupełnić posiadaną dokumentacją medyczną),

- plastikową saszetkę  ochronną i naklejkę informacyjną do umieszczenia na lodówce.

- Sugerujemy aby „Pilską koperta życia” przechowywać w lodówce, bo to urządzenie ma w domu każdy i zazwyczaj stoi ono w kuchni. Dzięki temu lekarz, czy ratownicy medyczni będą mogli w łatwy sposób znaleźć informacje, które pomogą im w ratowaniu życia posiadacza koperty – wyjaśnia – P. Głowski.

Seniorzy, którzy dzisiaj odebrali „Pilskie  koperty życia” chwalili inicjatywę i podkreślali, że dzięki niej zwiększy się ich poczucie bezpieczeństwa.

- Dlatego, że może być taka sytuacja, iż nie będziemy mogli udzielić lekarzowi informacji, a dzięki „Kopercie” będzie ją miał – oceniała jedna z pań.

- Jestem na tyle leków uczulona, że dla mnie może to być zbawienie. Także według mnie jest to strzał w dziesiątkę– dodaje druga seniorka.

- Cenna inicjatywa, dzięki której będę się lepiej i bezpieczniej czuł – podsumowuje jeden z kilku mężczyzn, którzy otrzymali koperty.

Na zakończenie prezydent Głowski zapewnił , że „Pilskich kopert życia” nie zabraknie dla nikogo, a jeżeli będzie trzeba  zostaną dodrukowane. W tej chwili są one dostępne:

- Sala Obsługi Interesanta Urzędu Miasta w Pile – plac Staszica,

- Punkt Obsługi Interesanta  (weekendy) – Galeria IBI przy alei Powstańców Wielkopolskich,

- Zarząd Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (siedziba)  - ul. Buczka 7.

To może Cię także zainteresować:
Pieniądze na bezpłatne porady prawne
13,6 litrów krwi od Tarpilu
Enea z PTPS-em na kolejny rok

red. | źródło: Piotr Gadzinowski, zdjęcia: P. Gadzinowski