Tajemniczy samolot z czasów II wojny światowej

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 8)

 

 Pilskie Muzeum Wojskowe wspólnie z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance, przeprowadziło w okolicy tego miasta poszukiwania szczątków niemieckiego samolotu z okresu II wojny światowej. O efektach eksploracji na stronie Pilskiego Muzem Wojskowego informuje jego dyrektor Przemysław Olszyński. 

REKLAMA

"Prace prowadzone były pod kierunkiem archeologa (...) Elżbiety Gajdy. Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w swoich zasobach już wcześniej posiadało kilka drobnych elementów z niemieckimi oznaczeniami, które dostarczył badacz lokalnej historii Andrzej Jurga. Miejsce katastrofy znajdowało się blisko zabudowań, przez ostatnie lata było również penetrowane przez poszukiwaczy. Pomimo tego udało nam się odnaleźć wiele drobnych detali z poszycia kadłuba i wyposażenia samolotu (łącznie ok. 70). Zgromadzone elementy nie pozwalają jednoznacznie określić, jaki to był dokładnie typ niemieckiego samolotu. Nasz przyjaciel Mateusz Kabatek współautor książki „Lotnicza historia Ziemi Pilskiej 1910-1945” podczas prac nad książką ustalił, że w tym rejonie dnia 19 i 24 stycznia 1945r. Niemcy utracili dwa Focke-wulfy 190 G-8. Samoloty Luftwaffe w tym okresie latały na niskich wysokościach i lotem koszącym atakowały kolumny marszowe wojsk radzieckich na drogach pod Piłą. 
Maszyna najprawdopodobniej została zestrzelona przez rosyjską artylerię przeciwlotniczą i uderzyła w ziemię pod łagodnym kątem. Prawdopodobnie był to myśliwiec Messerschmitt Bf 109 G-14, pilot plutonowy Heinz Vetter. Może być to jeden z 13 samolotów tego typu, które niemieckie lotnictwo straciło w styczniu 1945r. (...) Informacje o jego katastrofie w okolicach Trzcianki potwierdza baza danych Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V, jednak los pilota pozostaje nieznany. 
Na podstawie posiadanych elementów podejmiemy próby identyfikacji typu samolotu, niestety ze względu na ich niewielkie rozmiary i brak charakterystycznych oznaczeń będzie to bardzo trudne. Dzięki internetowi informacja o naszym znalezisku dotarła nawet za ocean, a pasjonaci historii lotnictwa próbują dopasować odnalezione przez nas „elementy układanki” do konkretnego samolotu.
Według relacji świadka jeszcze kilka lat po wojnie kadłub samolotu z jednym skrzydłem, pozbawiony silnika i ogona znajdował się w miejscu katastrofy. Prawdopodobnie jeden z mieszkańców Trzcianki, którego rodzina po wojnie przyjechała do miasta posiada fotografię na, której widać wrak samolotu. Mamy nadzieję, że przyjdzie nam z pomocą i udostepni rodzinną pamiatkę. 
Podobno 3 grudnia 1945 r. ekshumowano zwłoki nieznanego pilota na miejscu katastrofy, które następnie pochowano na cmentarzu ewangelickim w zbiorowej mogile w Trzciance. 
Kto wie może po publikacji informacji o poszukiwaniach samolotu odezwie się jakiś świadek, który jako dziecko mieszkał w Trzciance i widział wrak samolotu, pojawią się fotografie, nowe elementy, dokumenty i kiedyś wspólnie z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej dopiszemy ostatni rozdział tej historii" - napisał 26 listpoada Przemyław Olszański, na stronie facebookowej Pilskiego Muzeum Wojskowego.
 
W ustalaniu typu samolotu i jego historii pilskich muzealników wspiera Mateusz Kabatek, współautor ksiązki "Lotnicza historia Ziemi Pilskiej 1910-1945". Informuje o tym kolejny wpis na facebooku.
 
"Kolejny raz ciekawe informacje podrzuca nasz przyjaciel Mateusz Kabatek, który przeanalizował materiały zebrane przed pisaniem książki „Lotnicza historia Ziemi Pilskiej 1910-1945 ”. Okazało się, że w okolicach Trzcianki rozbiły się nie trzy tylko dwa samoloty typu Focke-Wulf Fw 190, pierwszy myśliwski Focke-Wulf Fw 190 A-8, dnia 19 stycznia 1945r. i drugi w rzadziej spotykanej wersji szturmowej, czy myśliwsko – bombowej Focke-Wulf Fw 190 G-8, dnia 24 stycznia 1945r. Przedstawiamy fotografie elementów samolotu, odnalezionych kilka lat temu na miejscu naszych poszukiwań, ze zbiorów Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Najciekawsza jest tabliczka z jakiegoś urządzenia elektrycznego: prądnicy lub przetwornicy. Cze te numery coś wniosą do sprawy? Zobaczymy…..'' - napisali muzealnicy.
 
Na kolene sygnały od miłośników historii nie trzeba było długo czekać. We wpisie z 1 grudnia czytamy:
 
"Dzięki pomocy Pana Arkadiusza Siewierskiego udało się ustalić że znalezione na miejscu katastrofy fragmenty elementów ubioru mogą pochodzić z niemieckiej kurtki pilota Fliegerjacke für Jagdflieger (sog. Reichsverteidigungsjacke ). Prezentujemy uzyskane od Pana Arkadiusza zdjęcie kurtki i jej elementów oraz zdjęcie znalezionych na miejscu resztek. Prosimy o kontakt osoby, które mają informacje na temat tej lub innej katastrofy samolotu z okresu II wojny światowej w naszym regionie." - apeluje Pilskie Muzemum Wojskowe. 
 

O kolejnych ustaleniach w sprawie tajemniczego samolotu, będziemy informować na bieżąco. 

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Pilskie Muzeum Wojskowe; zdjęcia: Pilskie Muzeum Wojskowe

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki