Udany sezon lekkoatletów

Lekkoatleci pilskiej Gwdy podsumowali kolejny, 24. rok w historii klubu. Sezon wypadł zarówno pod względem sportowym jak również organizacyjnym bardzo dobrze. Zawodnicy „Gwdy” Piła zdobyli łącznie 139 punktów do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportu młodzieży, czyli o 23 więcej w stosunku do ubiegłego roku. Z tym dorobkiem zajęli drugie miejsce wśród klubów regionu pilskiego w odniesieniu do wszystkich dyscyplin sportu.

- Indywidualnie lekkoatleci Gwdy wywalczyli 4 medale (w tym 3 złote) w Mistrzostwach Polski w kategorii młodzieżowej, juniora i juniora młodszego. Zdobyli też 14 medali w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS.  Medale zdobywali też we wszystkich imprezach mistrzowskich szczebla wojewódzkiego i międzywojewódzkiego. Łącznie nasi zawodnicy w 2017 roku wywalczyli 94 medale. Kilkoro zawodników awansowało do ścisłej czołówki krajowej w swoich kategoriach wiekowych z realnymi szansami na starty w reprezentacji Polski w roku 2018. Dotyczy to zwłaszcza Sandry Szpott, która w bardzo mocno obsadzonych Mistrzostwach Polski wywalczyła w biegu na 10000 m brązowy medal, uzyskując przy tym znakomity wynik 36:13,28, który awansuje tę zawodniczkę do czołówki krajowej w kategorii seniora. Sandra, swoje duże możliwości potwierdziła wszechstronnością, o czym świadczą dobre wyniki na dystansach średnich jakie uzyskała – informuje Zbigniew Łapacz z „Gwdy” Piła.

Znakomicie również rozwija się talent 16-letniego Dawida Borowika, który w pierwszym roku startów w kategorii juniora mł. wywalczył złoty medal w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Mł. na dystansie 300m. Latem potwierdził swoje duże możliwości bardzo dobrym wynikiem na 400m – 49,27, przegrywając minimalnie o kilka setnych sekundy miejsce na podium podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Dawid jest brany pod uwagę w przygotowaniach Polskiego Związku Lekkiej Atletyki do Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych.

- Zgodnie z oczekiwaniami 2 złote medale w Mistrzostwach Polski Juniorów i Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w chodzie sportowym wywalczył Arkadiusz Drozdowicz. Bliscy wywalczenia medalu byli Miłosz Szmyt i Radosław Sójka w chodzie sportowym, Krystian Wojciechowski w biegu na 400ppł podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Warszawie oraz Agata Trzaskalska w biegu na 100ppł podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu. Duży talent w chodzie sportowym objawił 15-letni Piotr Konek, który w Mistrzostwach Polski Młodzików zajął 4 miejsce, minimalnie przegrywając medal – kontynuuje Z. Łapacz.

Najlepszy lekkoatleta Gwdy, Adrian Wyrzykiewicz (na zdjęciu z prezydentem P. Głowskim) pokazał, że wciąż aspiruje do medali Mistrzostw Polski seniorów na średnich dystansach. W tym sezonie temu utalentowanemu biegaczowi na drodze do medali w Mistrzostwach Polski stanęła kontuzja śródstopia.

Mimo to Adrian wywalczył komplet, czyli 4 złote medale w Mistrzostwach Polski LZS, co jest oczywiście dużym osiągnięciem. Swoje aspiracje do medali w Mistrzostwach Polski zgłasza Justyna Świerczyńska, która po ukończeniu ostatniego kierunku studiów na Wojskowej Akademii Technicznej postanowiła ostro przygotować się do Halowych Mistrzostw Polski seniorów w chodzie sportowym na 5000m.

- W klubie jest kilkunastoosobowa grupa bardzo utalentowanych młodzików i dzieci, które już wywalczyli kilka medali w imprezach ogólnopolskich, organizowanych w ramach programu „Lekkoatletyka dla Każdego” Dotyczy to zwłaszcza Hanny Krajewskiej, Zuzanny Doroby, Antoniny Kopka, Natalii Szarejko i Weroniki Nadskakuły, Bartosza Czyża, Pauliny Ciesielskiej, Alicji Tadych, Pawła Konka, Mikołaja Kaźmierskiego, Mikołaja Szarejko i Wiktorii Rydellek, Marcina Króla i Katarzyny Madej w skoku wzwyż. Pewną pozycję w czołówce krajowej mają skoczek w dal Jakub Lewandowski, biegacze na długich dystansach Michalina Makowiecka, Mieszko Tobera, Mateusz Fąs i Jan Poczewski. Uzasadnione aspiracje do wysokiego miejsca w Mistrzostwach Polski Juniorów mają biegacze w sztafecie  4x400m – kończy wyliczanie sukcesów sportowych Zbigniew Łapacz.

PLKS „Gwda” Piła może mówić także o dużym sukcesie organizacyjnym, podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS, które odbyły się w naszym mieście.  Klub we współpracy z MOSiR-em i poparciem władz samorządowych Piły wywiązał się z tego zadania wzorowo. Wszyscy uczestnicy bardzo chwalili gościnność i organizację.

- Przed klubem i jego zawodnikami kolejny, mamy nadzieję nie gorszy sezon. Tym bardziej, że będzie to rok jubileuszowy, związany z 25-leciem istnienia klubu, w którego historii zawodnicy zdobyli ponad 150 medali w Mistrzostwach Polski i kilkanaście medali w Mistrzostwach Europy i Świata. Klub znajduje się tez na pierwszym miejscu wśród klubów regionu pilskiego pod względem zdobytych punktów w ogólnopolskim współzawodnictwie sportu młodzieżowego – podkreśla Łąpacz.

Od początku istnienia klubu funkcję prezesa pełni Czesław Pachowicz. Natomiast kadrę szkoleniową tworzą: Ignacy Krzewiński, Zbigniew Łapacz, Przemysław Sobkowski, Andrzej Wawruszaka i Andrzej Szymański.

Podsumowanie było również okazją do podziękowań za wsparcie finansowe na całoroczną działalność klubu  dla prezydenta Piły, starosty pilskiego i prezesa „Gwdy” spółks z o.o. Władze „Gwdy” podziękowały również dyrektorowi MOSiR-u  za zabezpieczenie dobrych warunków treningowych oraz efektywną pomoc przy organizacji imprez lekkoatletycznych.

Źródło: Piotr Gadzinowski, PLKS