Uzasadniona skrupulatność, czy szkodliwe działanie?

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 6)

 

- Zwołaliśmy konferencję prasową, żeby sprostować nieprawdziwe i nieścisłe informacje, które pojawiły się w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej, na temat budowy przez nas Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-i) – powiedziała rozpoczynając spotkanie z dziennikarzami Małgorzata Sypuła, przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi. W konferencji uczestniczyli także: zastępczyni przewodniczącej zarządu ZM PRGOK Elżbieta Sieg oraz projektant Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych Piotr Sadowski i inspektor nadzoru inwestorskiego Maciej Pospieszny.

REKLAMA

Małgorzata Sypuła odniosła się w ten sposób do publikacji medialnych oraz – choć nikt tego nie powiedział wprost – zarzutów, które pod adresem ZM PRGOK padły podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Pile.

Po pierwsze - jak zauważyła M. Sypuła – zgodnie z obowiązującą ustawą Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie są składowiskami odpadów i w związku z tym inne wymagania obowiązują podczas ich budowy i eksploatacji (Dla porównania w galerii prezentujemy zdjęcia: składowiska odpadów (1 i 2) i PSZOK-u (3) – przyp. red.). 

- Składowisko odpadów służy do deponowania „na zawsze”odpadów, które nie nadają się do segregowania. W PSZOK-ach natomiast prowadzona jest selektywna zbiórka surowców przywożonych przez mieszkańców, przed ich transportem do miejsc przetwarzania. I dlatego – jak podkreśliła  M. Sypuła - PSZOK-i w myśl prawa budowlanego, należą do grupy „placów składowych postojowych” i do ich oddania oraz odebrania wystarczy zawiadomienie o zakończeniu budowy. W przypadku składowiska odpadów natomiast, niezbędne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

I tu przechodzimy do sedna sprawy, bo na 13 PSZOK-ów wybudowanych przez PRGOK w 12 gminach (położonych na terenie powiatów: czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego, złotowskiego), w 8 przypadkach (powiaty czarnkowsko-trzcianecki i złotowski) wystarczyło wspomniane „zawiadomienie o zakończeniu budowy” i obiekty te funkcjonują w najlepsze. W 5 przypadkach natomiast (powiat pilski) nadzór budowlany podległy starostwu, wymaga „uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie”. M. Sypuła i towarzysząca jej Elżbieta Sieg nie kryły zaskoczenia takim stanowiskiem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Pile.

- Jak państwo widzicie na slajdach (W galerii zdjęcie nr (4) i (5) – przyp. red.), wszystkie te obiekty są do siebie bardzo podobne i różnią się od siebie tylko niewielkimi szczegółami. Dlatego byliśmy przekonani, że procedury oddawania i odbierania, będą przebiegały jak w powiatach złotowskim i trzcianeckim – podkreśliła E. Sieg.

Czy zatem nadzór budowlany w powiecie pilskim łamie prawo?

- Nie, ale jest wyjątkowo skrupulatny – ocenił inspektor nadzoru inwestorskiego Maciej Pospieszny.

W podobnym tonie wypowiedział się projektant Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych Piotr Sadowski, który przed PSZOK-kami w naszym regionie, zaprojektował blisko 100 takich obiektów w całej Polsce.

- Nigdy nie dotarły do mnie sygnały o takim traktowaniu PSZOK-ów, jak to ma miejsce w powiecie pilskim – stwierdził P. Sadowski.

Równie precyzyjnie organizatorzy rozprawili się z informacjami o rzekomych wysokich kosztach budowy PSZOK-ów, które porównywane były z nakładami jakie w 2015 roku, na budowę swojego obiektu poniosła gmina Szydłowo (Zdjęcie (6) - przyp. red.). Po pierwsze różnice wynikają z drastycznej podwyżki cen za usługi budowlane. Po drugie PSZOK-i wybudowane przez PRGOK, mają dużo bogatsze wyposażenie. Po trzecie, powstały na działkach bez żadnej infrastruktury, a ich odpowiednik w Szydłowie został wybudowany na działce już uzbrojonej. 

W tej sytuacji pozostaje zadać pytanie: czy postępowanie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Pile wynika ze skrupulatności i troski o dobro obywateli, czy jest działaniem utrudniającym życie mieszkańcom naszego powiatu? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy czytelnikom.

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Piotr Gadzinowski; zdjęcia: Wojciech Szczerbiński i ZM PRGOK

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki