Wesprzyj niezwykłą publikację o kolei naszym regionie

Rafał Ruta (pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, regionalista i miłośnik historii Piły) i Maciej Usurski (historyk, kustosz Muzeum Stanisława Staszica) wyszli z ciekawą inicjatywą wydania książki "Królewska Kolej Wschodnia na akwarelach Eduarda Gaertnera z 1851 roku". Publikacja łączyć będzie sztukę, historię kolejnictwa oraz dzieje naszego regionu. Możesz wesprzeć wydanie tej niezwykłej książki. Sprawdź, jak możesz to zrobić.
 

REKLAMA

Rafał Ruta i Maciej Usurski nad pozyskaniem i przygotywaniem materiału do publikacji pracują już od 5 lat. W książce chcą po raz pierwszy zaprezentować wszystkie 14 akwarel autorstwa Eduarda Gaertnera, które przedstawiają dworce kolejowe, wiadukty i mosty na trasie od Krzyża Wielkopolskiego do Bydgoszczy. W przypadku kilku miejscowości, w tym Trzcianki, Piły, Białośliwia, Miasteczka Krajeńskiego i Osieka nad Notecią są to najstarsze widoki tych miast. Pamiątką pobytu Gaertnera w Pile są dwie akwarele przedstawiające pierwszy nieistniejący już budynek dworca kolejowego i most kolejowy na Gwdzie.
Autorzy książki podkreślają wielką wartość historyczną dzieł malarskich: -Akwarele, które stały się punktem wyjścia dla powstania naszej publikacji są warte uwagi przynajmniej z trzech powodów. Pierwszy to czas, w jakim powstały, czyli 1851 rok. Widzimy na nich dworce kolejowe, mosty i wiadukty w pierwotnym ich kształcie, tak jak wyglądały w momencie otwarcia tego fragmentu Ostbahnu. Wiele z tych obiektów później przebudowano (np. Wieleń, Nakło, Bydgoszcz) lub rozebrano (Piła), a w pierwotnym stanie pozostał jedynie most na rzeczce Łobżonce. Po drugie, wobec braku materiałów archiwalnych do historii tej linii kolejowej w XIX w., akwarele są podstawowym źródłem ikonograficznym. Po trzecie, wartość akwarel warto docenić ze względu na jedną charakterystyczną cechę warsztatu artysty E. Gaertnera. Była nią precyzja oddawania szczegółów poszczególnych obiektów. Dzięki temu możemy zobaczyć nie tylko obiekty architektury, ale również panoramy miast (Trzcianka, Wieleń, Piła), lokomotywy, wagony, urządzenia kolejowe (semafory, wieże wodne), kolejarzy, robotników budowlanych czy pazażerów czekających na pociąg.
Miłośnicy historii zamierzają wydać 500 egzemplarzy książki. Koszt publikacji to 15 tys. zł. W tym celu autorzy proszą o wsparcie finansowe, aby móc zrealizować swoje zamierzenie. Jak pomóc? Wystarczy wejść na stronę polakpotrafi.pl/projekt/kolej-wschodnia i wpłacić dowolną kwotę. Jeśli uda się uzbierać potrzebne środki, książka ukaże się już w lutym 2018 r. Zachęcamy do wsparcia tego projektu, tym bardziej, że autorzy przygotowali już kilka udanych publikacji na temat historii Piły i okolic (m.in. "Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944").

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Marika Naskręt, Piotr Ruta, Maciej Usurski, zdjęcie: Piotr Ruta, Maciej Usurski

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki