WOŚP w Pile: sztaby, rekordy, ciekawostki

Publiczna kwesta na ulicach, charytatywny bieg na stadionie MOSiR-u, koncerty, występy, licytacje i wydarzenia towarzyszące w Regionalnym Centrum Kultury  to w wielkim skrócie wydarzenia pilskiego 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który przyniósł łącznie rekordowe 286 000 złotych. Na tę kwotę złożyły się: pieniądze z puszek, aukcji, licytacji, anonimowych wpłat, czy wpisowego uprawniającego do udziału w WOŚP-owych wydarzeniach.

Wolontariusze z rekordową wpłatą

Najwcześniej pracę dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęli wolontariusze  przemierzający w tym roku nie tylko Piłę, ale i Dobrzycę, gdzie zbierano pieniądze w ramach sztabu działającego przy Szkole Podstawowej nr 11 w Pile. I to właśnie wpłaty do puszek wolontariuszy, przyniosły WOŚP-owi największe kwoty. Z rekordowych puszek wyciągnięto bowiem:

- 4120 zł – sztab przy RCK „Fabryka Emocji”

- 4089 zł – sztab przy RCK „Fabryka Emocji”

- 3000 zł – sztab przy Szkole Podstawowej nr 11 w Pile

Rekordowy bieg „Pobij dystans z sercem”

W tym roku po raz kolejny okazało się, że pilanie lubią sport i pomaganie. Jak się bowiem dowiadujemy, w popularnym biegu „Pobij dystans z sercem” zorganizowanym przez sztab przy Szkole Podstawowej nr 11, uczestniczyła rekordowa liczba 950 osób. Pokonany przez biegaczy dystans to  - jak podają organizatorzy – 5889,6 km. Do tego dodać trzeba jednak kilometry pokonane przez rowerzystów i miłośników nordic walking.

- Łącznie uczestnicy „Pobij dystans z sercem” biegnąc ,jadąc i spacerując pokonali 9360 kilometrów – powiedział nam Krzysztof Rauhut ze sztabu WOŚP przy SP nr 11.

Bieg nie był  jedynym wydarzeniem, które odbyło się na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile. Swoją cegiełkę do kwoty uzyskanej na stadionie i w sportowej hali dołożyły morsy z klubu „ Euforia”( wpisowe za możliwość kąpieli w basenie przygotowanym przez strażaków) i siatkarki Enei PTPS Piła, które rozegrały mecz z drużyną gości WOŚP.

W trakcie meczu w hali sportowej MOSiR-u odbyły się również licytacje. W tym przypadku największym powodzeniem cieszyły się trzy pluszowe misie z orkiestrowym serduszkiem, które sprzedano za łączną kwotę 1900 złotych (1 x 900 zł i 2 x 500 zł).  Za 500 złotych sprzedano natomiast koszulkę Michała Kubiaka, kapitana reprezentacji Polski w siatkówce.

Wolontariusze sztabu przy SP nr 11, zbierali pieniądze również w Dobrzycy.

- Z puszek i z aukcji zebraliśmy łącznie 30 003 złote. Podczas licytacji najlepiej sprzedawały się: lot nad gminą Szydłowo, wyprawa pieszo-motorowa z Jarosławem Ramuckim oraz srebrna brosza firmy Apart, którą kupiono za 3500 złotych – relacjonuje Paweł Kądziela, który organizował orkiestrowe wydarzenia w Dobrzycy.

Dzięki wszystkim działaniom sztabu przy SP nr 11 w Pile na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wpłynęło rekordowe 152 000 złotych.

- Serce rośnie, że ludzie – mimo tak wielu trudności – wciąż chcą pomagać – komentuje szefowa sztabu Blanka Ratajczyk, która już po raz dziesiąty organizowała wydarzenia w ramach biegu „Pobij dystans z sercem. Dodajmy, że Marcel - 5-miesięczny syn pani Blanki – był najmłodszym wolontariuszem pilskiego finału WOŚP.

Młodzi pilanie jak zwykle pełni energii

W granie dla WOŚP włączyli się także uczniowie innych pilskich szkół podstawowych, którzy w tym roku działali w ramach sztabu przy Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji”.  Prócz tego, że uczniowie wszystkich pilskich  podstawówek pracowali jako wolontariusze,  kilka szkół przygotowało własne programy WOŚP-owych atrakcji. Były więc licytacje, konkursy, kawiarenki, foto-budki, czy występy mimów za wrzucony do puszki datek. W tym roku dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy grały: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 12.

Autografy gwiazd sportu i sweter dyrektora RCK

Najwięcej działo się w sztabie przy Regionalnym Centrum Kultury, który granie dla WOŚP rozpoczął o godzinie 14.30. Zarówno na placu Staszica, jak i w kuluarach RCK odbywały się wydarzenia towarzyszące, przygotowane przez instytucje publiczne oraz stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.

Główna areną wydarzeń w RCK była jednak scena i widownia sali widowiskowej, gdzie odbywały się koncerty, prezentacje, a przede wszystkim licytacje gadżetów przysłanych przez fundację WOŚP oraz darów przekazanych przez pilan na rzecz orkiestry.

Najwięcej – 3200 złotych zapłacono za piłkę z autografem Cristiano Ronaldo, 1500 złotych przyniosła licytacja wyjazdu nad morze. Tyle samo przyniosła sprzedaż  płótna z autografem Michała Kobiaka, o które walczyło dwoje licytujących. Wygrała kwota 800 złotych zaoferowana przez Krzysztofa Rauhuta, który jednak po wpłaceniu pieniędzy, przekazał podpis kapitana polskich siatkarzy osobie, która zaproponowała za niego wpłatę 700 złotych na rzecz Orkiestry.

Sympatycznym wydarzeniem podczas aukcii w RCK, była propozycja jednego z uczestników, by prowadzący licytację dyrektor Stanisław Dąbek, wystawił na sprzedaż swój sweter. Szef pilskiego sztabu WOŚP bez namysłu zdjął tę część garderoby i przekazał do sprzedaży.   Sweter, który towarzyszył dyrektorowi RCK podczas ośmiu kolejnych finałów WOŚP,  sprzedano za 300 złotych.

- Ucieszyłem się, że nie zaproponowano, abym sprzedał inną część garderoby – śmieje się, relacjonując to wydarzenie S Dąbek. Co ciekawe zwycięzca licytacji, po wpłaceniu pieniędzy,  zwrócił sweter szefowi pilskiego sztabu WOŚP.

- Ten pan martwił się, że będzie mi zimno - a jak zapewniał  - bardzo chciałby zobaczyć mnie na tej scenie w przyszłym roku – uśmiecha się Stanisław Dąbek.

W efekcie wszystkie działania sztabu WOŚP  przy Regionalnym Centrum Kultury przyniosły ponad 134 000 złotych. Wraz ze 152 000 złotych uzyskanymi przez sztab przy SP nr 11 daje to łączną – rekordową – kwotę 286 000 złotych.

Źródło: Piotr Gadzinowski; zdjęcie: Fundacja WOŚP