Zdobyli uprawnienia do prowadzenia pojazdów

Dzisiaj w miasteczku ruchu drogowego, 22 uczniów Szkoły Podstawowej nr 11, odebrało Karty Rowerowe. Dodatkowo każdy z młodych kierowców otrzymał od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego kamizelkę odblaskową, tak aby w czasie jazdy na rowerze był dobrze widoczny dla innych użytkowników dróg.

Karty Rowerowe uczniom klasy 5B ze Szkoły Podstawowej nr 11, wręczył dzieciom Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile. To pilska SM prowadzi bowiem kursy dla dzieci, a następnie przeprowadza konieczne egzaminy. I jak zaznaczają strażnicy wcale nie są one formalnością.

- Od kwietnia do czerwca przeegzaminowaliśmy 450 dzieci, spośród których ok. 100 będzie musiało zdać poprawkę. Dzieci muszą wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, wiedzieć w co zgodnie z przepisami musi być wyposażony rower oraz zaliczyć test z techniki jazdy rowerem – relacjonuje specjalista SM w Pile Sebastian Krzoska, który prowadzi zajęcia i przeprowadza egzaminy na Kartę Rowerową. Wraz z nim w szkoleniu młodych rowerzystów uczestniczą: młodsza strażniczka Weronika Majcher oraz aplikantki SM Iwona Kuncewicz i Anna Rzyduch.

Dodajmy, że w zajęciach w pilskim miasteczku uczestniczą nie tylko dzieci z pilskich szkół. Nasi strażnicy szkoli między innymi uczniów ze szkół m. in. w: Łobżenicy, Wysokiej, Ujściu oraz Sypniewa (powiat złotowski) i Kuźnicy Czarnkowskiej (powiat czarnkowsko-trzcianecki).

Ponadto pilscy strażnicy przeprowadzili w miejskich szkołach 600 godzin zajęć dydaktycznych, podczas których 1000 dzieci nauczyło się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Źródło: Piotr Gadzinowski, zdjęcia: P. Gadzinowski