Znany aktor ambasadorem pilskiej inicjatywy

Obejrzyj galerię (Liczba zdjęć: 28)

 

Piotr Zelt został ambasadorem funkcjonującej na Małym Rynku "Współdzielni". Znany aktor teatralny i filmowy odwiedził pawilon w ramach akcji: Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów i na tyle spodobał się mu pilski unikatowy pomysł, że zgodził się go promować i to nie tylko w w swoim środowisku zawodowym.

REKLAMA

Nim jednak do "Współdzielini" trafił Piotr Zelt, w pawilonie odbyła się pilska inauguracja Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów.  Jest to coroczna inicjatywa promująca postawy zapobiegania powstawaniu odpadów oraz właściwego postępowania z już wytworzonymi odpadami. W Pile akcji patronują podmioty, założyciele "Współdzielni", którymi są: miejskie spółki - Gwda, Tarpil i Inwest-Park oraz Związek Międzygminny „PRGOK”, Zakład Aktywności Zawodowej, Repair Cafe i  Spółdzielnia Socjalna „Nowe Horyzonty”.

- W Europie każdego roku wytwarza się miliardy ton śmieci. Odpady zanieczyszczają środowisko oraz przyczyniają się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie – zmian klimatycznych. Działania realizowane w ramach Tygodnia odnoszą się do zasady „3R” – reduce (zapobiegaj powstawaniu), reuse (ponownie używaj), recycle (poddawaj recyklingowi), która stanowi jeden z filarów zrównoważonego rozwoju. Czyli na przykład - jeśli kupujemy pastę do zębów, ty wybierajmy produkt w jednym opakowaniu,  a nie pastę zapakowaną w tubkę i pudełko owinięte dodatkowo folią - mówił Tomasz Wojciechowski, prezes spółki "Gwda" i dodał: - Takimi działaniami chcemy uwiadomić konsumentom, że swoimi portfelami, mogą wymusić na producentach wytwarzanie produktów, bez zbędnych opakowań zanieczyszczających później środowisko. Środowisko, które się kurczy, a które w jak najlepszym porządku musimy zostawić następnym pokoleniom.

Dlatego też do idei Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów dostosowano program akcji prowadzonej przez "Współdzielnię". W położonym na na Małym Rynku pawilonie szyto z "niemodnych" i zużytych firan lekkie i trwałe woreczki do pakowania owoców i warzyw (zastępują torby foliowe). Pracujących na targowisku handlowców zachęcano do segregowania odpadów i korzystania z wprowadzonych przez Tarpil pojemników na biodpady (Pozwoli to wywieźć je później do kompostowania.). Sprzedawano torby wielokrotnego użytku, które Zakład Aktywności Zawodowej wyprodukował ze starych banerów reklamowych.

Akcję promował program artystyczny przygotowany przez uczniów klas patronackich PRGOK i GWDY. Dzieci zaśpiewały piosenkę "Segregacja rewelacja" i odegrały przedstawienie oparte na wierszu " Na straganie" Jana Brzechwy.

Po południu natomiast pawilon "Współdzielni" odwiedził przebywający w Pile znany aktor Piotr Zelt.

- Idea podoba mi się niezwykle. Raz, że w nowatorski i fantastyczny sposób łączy nas we wspieraniu osób, którym jest trudniej i gorzej. Dwa, że niesienie pomocy łączy z działaniami chroniącymi przyrodę po prostu. Jestem po porostu zafascynowany tym, co tutaj zobaczyłem i na tyle ile będę mógł,  będę wspierał ten pomysł - powiedział P. Zelt, który w tym celu, zabrał do Warszawy uszyte z firan worki zakupowe.: - Rozdam wśród kolegów, oni wiedzą o co chodzi i myślę, że im się ten pomysł spodoba - zadeklarował.

To może Cię także zainteresować:

Źródło: Piotr Gadzinowksi; zdjęcia: Piotr Gadzinowski

Podoba Ci się to, co robimy?

Postaw nam kawę, a będziemy pracować jeszcze lepiej :)

Przeczytaj także:

DDWLKP.pl PCH24.info PCT24.pl PMI24.info PNT24.info POB24.info PP24.info.pl PSZ24.info PZL24.info

© 2012 - 2017 Dzień Dobry Wielkopolsko. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotypy Dzień Dobry Wielkopolsko, PCT24.pl, PSZ24.info, PZL24.info, PCH24.info, PMI24.info, PNT24.info, POB24.info, PP24.info.pl, Chcę być FIT, Skuteczna Reklama Lokalna są znakami powiązanymi z Portalem Dzień Dobry Wielkopolsko oraz jego wydawcą ROZWOJOWI.com, którego są własnością. Mogą być wykorzystywane w celach zgodnych z przeznaczeniem i za zgodą wydawcy. Użytkowanie portalu oznacza zgodę na jego Regulamin oraz Politykę Prywatności.

Używamy plików cookie, żeby ułatwić Ci korzystanie z portalu. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie Portalu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki